Problémy Tesly ve Švédsku: o co jde?

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (1 vote)

Tesla, americká automobilka vyrábějící elektromobily, čelí ve Švédsku rozsáhlé stávce, která ohrožuje její byznys v jednom z největších evropských trhů. Jaké jsou příčiny a důsledky tohoto konfliktu mezi Teslou a švédskými odbory? A jak se na něj dívají zákazníci a veřejnost?

Odboráři chtějí kolektivní smlouvu, Tesla odmítá

Solidární akce odborů zasáhly celý řetězec Tesly

  • Stávka se postupně rozšířila na další odborové organizace, které se přidaly k solidární akci proti Tesle.
  • Mezi nimi jsou například pošťáci, kteří odmítají doručovat poznávací značky pro nové vozy Tesly. To znamená, že Tesla nemůže předat své vozy zákazníkům, kteří je zaplatili.
  • Dalšími jsou přístavní dělníci, kteří blokují dodávky automobilů Tesla do Švédska, nebo elektrotechnici, kteří hrozí, že přestanou udržovat elektrická vedení k nabíječkám Tesly.
  • Největší ránu však Tesle zasadili odboráři ve společnosti Hydro Extrusions, která přestala vyrábět komponenty pro továrnu Tesly v Berlíně. Tím ohrozili výrobu v jedné z nejdůležitějších evropských továren Tesly.

Jak reaguje Tesla, zákazníci a veřejnost?

  • Tesla se snaží situaci řešit soudní cestou a dožaduje se, aby pošta a přístavy dodržovaly své povinnosti.
  • Tesla také tvrdí, že stávka nemá vliv na její prodej a že má stále vysokou poptávku po svých vozech.
  • Zákazníci Tesly jsou rozděleni. Někteří jsou naštvaní, že nemohou dostat své vozy, které si objednali a zaplatili. Jiní jsou trpěliví a podporují Teslu v jejím sporu s odbory.
  • Veřejnost ve Švédsku je většinou na straně odborů. Podle průzkumu veřejného mínění se 58 % Švédů domnívá, že odbory mají pravdu, když se pustily do boje s Teslou. Pouze 20 % se domnívá, že protestní akce odborů jsou špatné.

Závěr

Tesla se ve Švédsku potýká s velkými problémy, které ohrožují její byznys a reputaci. Odboráři požadují kolektivní smlouvu, kterou Tesla odmítá. Stávka se rozšířila na další odborové organizace, které zasáhly celý řetězec Tesly.

Tesla se brání soudně a tvrdí, že stávka nemá vliv na její prodej. Zákazníci Tesly jsou rozděleni, veřejnost je většinou na straně odborů. Jak se tento konflikt vyvine, je zatím nejasné. Jedno je však jisté: Tesla si ve Švédsku nezískala mnoho přátel.

Dále by vás mohlo zajímat:

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ