Tenisky jako investice – co je třeba vědět do začátku?

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (6 votes)

Milujete tenisky tak, že chcete mít každý model ve své skříni? Napjatě sledujete každou vycházející zprávu a kvůli jednomu páru bot byste byli schopni stát i několik dní před obchodním domem? Pak máte úžasné předpoklady k tomu, aby se z vaší vášně stal seriózně výdělečný podnik! 

TENISKY JAKO ALTERNATIVNÍ INVESTICE

Dnešní doba nabízí celou řadu alternativních investic – obchodovat můžete s alkoholem nebo klidně 40 let starým tričkem Versace. Pokud ale toužíte investovat do elity alternativních investic, pak se podívejte dolů, na své nohy, resp. na to, co na nich běžně nosíte – tenisky.

V ČEM TKVÍ JEJICH KOUZLO?

První, co dělá z tenisek unikátní investici je jejich extrémně vysoká poptávka a poměrně nízká nabídka. Takové kousky jsou zařazeny mezi LIMITOVANÉ EDICE. Omezené množství ale není jediné, co hraje důležitou roli. Dalším faktorem je příběh, materiál i colorway, která může cenu tenisek rapidně zvýšit. No, a nakonec jsou to i samotní umělci a hvězdy, které za výrobou sneakersek stojí.

ZÁKLAD INVESTOVÁNÍ TVOŘÍ INFORMACE

Chcete-li být na poli alternativních investic úspěšní, potřebujete být neustále v obraze. K tomu vám mohou skvěle posloužit weby přinášející aktuální informace, dění kolem nových modelů a jejich aktuální ceně.

S přehledem ale není dobré zůstat pouze u tenisek – sledovat byste měli kulturní dění obecně. Sledujte filmové a hudební hvězdy, fashion designéry a ikonické sportovce. Většinou jsou to právě oni, z kterých se na základě propojené spolupráce vyklube něco fantastického a vašim úkolem je o tom vědět co nejdřív. Velmi důležitým vodítkem pro budoucí růst hodnoty je totiž nejen limitovaná nabídka, ale také příběh, který se za sneakers skrývá.

STARTOVNÍ RADA: Pokud se rozhodnete brát konkrétní model tenisek jako investici, rozhodně je na sobě nenoste a nevytahujte na světlo. Jakékoliv poškození (i třeba sluncem) snižuje jejich hodnotu.

KDE SE DÍVAT A DO ČEHO INVESTOVAT?

Máte už nějaké limitované kecky u sebe doma nebo jste se právě rozhodli zkusit investovat do svého nejmilejšího koníčku? Pak se vám bude hodit server StockX.com, který svým způsobem simuluje aukční síň a dozvíte se, jak si vaše kecky stojí s cenou aktuálně. Po založení profilu zde můžete tenisky i prodat, případně do nějakých investovat a vsadit na to, že jejich hodnota ještě vzroste.

Dalším užitečným místem se pro vás stane i Footshop, který jako jeden z mála e-shopů v Česku nabízí limitované edice tenisek. Je dobré také sledovat oficiální mobilní aplikace jednotlivých výrobců jako je Nike nebo Adidas, kde si můžete nastavit i notifikace a tak nezapomenout na svůj vysvěný limitovaný release.

Skutečně limitované kousky se rozdělují v tzv. online rafflu, což není nic jiného než tombola či losování. Prostě si stáhnete aplikaci (např. Nike SNKRS App), přihlásíte se, vyplníte adresu, údaje o platbě, vyberete si model tenisek a velikost, kliknete na tlačítko, že máte zájem o konkrétní model a čekáte jestli se na Vás usměje štěstí. Release probíhá vždy v konkrétní datum a hodinu. O zdaru či nezdaru Vás následně opět informujte notifikace. Existují i tzv. in-store raffly, což je losování, které se však pořádá offline, tedy v konkrétním kamenném obchodě a ze všeho nejvíc připomíná již zmíněnou tombolu.

A teď nejspíš to nejdůležitější – do čeho se vyplatí investovat své dlouho šetřené peníze? Variant je samozřejmě mnoho, ale pokud nechcete vyloženě experimentovat a pouštět se do neprobádaných vod teniskového investování, bude pro dobré poohlédnout se po siluetách Adidas Yeezy, Off-White, Nike SB Dunk nebo Air Jordan 1.

CO KDYŽ SE NA MĚ NEUSMĚJE ŠTĚSTÍ?

Když se Vám nepodaří koupit limitované tenisky na primárním trhu, existuje ještě ten sekundární. Zde figurují reselleři, kteří se na přeprodej těchto limitovaných edic zaměřují. Najdete je ve specializovaných facebookových skupinách, kde se sdružuje velká komunita, tudíž se tu protíná velká poptávka podpořená velkou nabídkou. Dále existují i prodejny, které se na prodej raritních sneakers a streetwearu specializují. Za všechny můžeme jmenovat třeba Section Resell Store – Praha. Výhodou maloobchodní prodejny je ten, že si zboží můžete prohlédnout na vlastní oči.

JAK NA PRODEJ?

Jestliže budete chtít prodat některý ze svých párů nebo celou sbírku, můžete k tomu využít mix všech výše uvedených možností. Nabídnout své tenisky na StockX, ve skupinách na Facebooku, aukčních portálech nebo navštívit speciální akce – MAGCON, SNEAKERNESS, kde se i lépe seznámíte s komunitou.

SLOVNÍK PRO ZAČÍNAJÍCÍ SNEAKERHEADS

  • Sneakerheads – lidé, kteří sbírají a milují tenisky
  • Reseller – je osoba, která přeprodává limitované edice tenisek
  • Release – datum zahájení prodeje limitovaných bot
  • Brand hype – marketingový poprask kolem značky
  • Raffle – získání bot na základě vylosování
  • Další vysvětlivky najdete v našem slovníku pojmů
SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ