Jak vybrat herní konzoli? (Ultimátní průvodce pro snadný výběr)

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

Herní konzole jsou zařízení, která vám umožňují hrát videohry na televizi nebo monitoru. Na trhu je mnoho různých typů a značek herních konzolí, které se liší svým výkonem, funkcemi, designem, cenou a nabídkou her. Jak si tedy vybrat tu nejlepší herní konzoli pro vás?

Typ herní konzole

Existují dva základní typy herních konzolí: stolní a kapesní. Stolní herní konzole se připojují k televizi nebo monitoru a ovládají se pomocí ovladače, klávesnice, myši nebo jiného příslušenství. Kapesní herní konzole jsou malé a přenosné a mají zabudovaný displej a ovládací prvky. Stolní herní konzole obvykle nabízejí lepší grafiku, více funkcí a širší výběr her, ale jsou dražší a vyžadují více místa. Kapesní herní konzole jsou levnější, kompaktnější a umožňují hrát kdykoli a kdekoli, ale mají nižší kvalitu obrazu, menší kapacitu baterie a omezenější nabídku her

 • PS 5 – PS 5 je nejnovější konzole od společnosti Sony, která patří do deváté generace herních konzolí. PS 5 se vyznačuje vysokým výkonem, který umožňuje hrát hry v rozlišení 4K nebo 8K a rychlosti snímání 120 sn/s. PS 5 také podporuje virtuální realitu pomocí brýlí PlayStation VR a zpětnou kompatibilitu s většinou her z PS 4. PS 5 nabízí bohatou nabídku exkluzivních her, jako jsou God of War, Spider-Man nebo The Last of Us. PS 5 je dostupná ve dvou verzích: s diskovou mechanikou za 16 000 Kč nebo bez diskové mechaniky za 13 000 Kč.
 • XBOX – XBOXY jsou konzole od společnosti Microsoft, které také patří do deváté generace herních konzolí. XBOXY se skládají ze dvou modelů: Xbox Series X a Xbox Series S. Xbox Series X je nejvýkonnější konzole na trhu, která dokáže hrát hry v rozlišení 4K nebo 8K a rychlosti snímání 120 sn/s. Xbox Series S je menší a levnější verze, která dokáže hrát hry v rozlišení 1440p a rychlosti snímání 120 sn/s. Obě konzole podporují zpětnou kompatibilitu s hrami z Xbox One, Xbox 360 i původního Xboxu. XBOXY nabízejí také službu Xbox Game Pass, která umožňuje stahovat nebo streamovat více než 300 her na konzoli, PC nebo smartphonu za měsíční poplatek. XBOXY mají také některé exkluzivní hry, jako jsou Halo, Forza nebo Gears of War. Xbox Series X stojí 13 000 Kč a Xbox Series S stojí 8 000 Kč.
 • Nintendo Switch – Nintendo Switch je konzole od společnosti Nintendo, která patří do osmé generace herních konzolí. Nintendo Switch je unikátní tím, že je hybridní konzolí, která se dá použít jako stolní konzole připojená k televizi nebo jako kapesní konzole s vlastním displejem. Nintendo Switch také umožňuje hrát hry pomocí pohybových ovladačů Joy-Con nebo připojit další příslušenství, jako jsou volanty, pistole nebo klavír. Nintendo Switch má obrovskou nabídku her pro všechny věkové kategorie a žánry, včetně exkluzivních her, jako jsou Mario, Zelda nebo Pokémon. Nintendo Switch je dostupná ve třech verzích: klasická za 9 000 Kč, Lite za 6 000 Kč a OLED za 10 000 Kč.

Výkon herní konzole

Výkon herní konzole určuje, jak dobře dokáže zpracovat grafiku, zvuk a fyziku her. Výkon se měří podle několika parametrů, jako jsou procesor, grafická karta, paměť RAM, úložiště nebo rozlišení obrazu. Čím vyšší je výkon herní konzole, tím lépe bude zvládat náročné hry s vysokou úrovní detailů, plynulostí a realističností.

Na druhou stranu, vyšší výkon také znamená vyšší cenu, spotřebu energie a produkci tepla. V současnosti jsou nejvýkonnějšími stolními herními konzolemi PlayStation 5 a Xbox Series X od společností Sony a Microsoft. Tyto konzole dokážou podporovat rozlišení 4K (3840 x 2160 pixelů) nebo dokonce 8K (7680 x 4320 pixelů) a rychlost snímání 120 sn/s (snímek za sekundu).

Mezi kapesními herními konzolemi je nejvýkonnější Nintendo Switch OLED od společnosti Nintendo. Tato konzole má 7palcový OLED displej s rozlišením 1280 x 720 pixelů a rychlost snímání 60 sn/s.

Funkce a služby herní konzole

Herní konzole nabízejí různé funkce a služby, které zvyšují jejich uživatelskou přívětivost, zábavnost a možnosti. Některé z nich jsou:

 • Připojení k internetu – Herní konzole se mohou připojit k internetu pomocí Wi-Fi nebo ethernetového kabelu. To umožňuje hrát online hry s jinými hráči, stahovat nové hry nebo aktualizace, streamovat videa nebo hudbu, prohlížet webové stránky nebo používat sociální sítě. Některé herní konzole také nabízejí placené online služby, které poskytují další výhody, jako jsou bezplatné hry, slevy, cloudové úložiště nebo exkluzivní obsah. Příklady takových služeb jsou PlayStation Plus, Xbox Live Gold nebo Nintendo Switch Online.
 • Pohybové ovládání – Některé herní konzole umožňují ovládat hry pomocí pohybu těla nebo rukou. To zvyšuje interaktivitu a zábavu her, zejména pro děti nebo rodiny. Pohybové ovládání se provádí pomocí speciálních ovladačů, jako jsou PlayStation Move, Xbox Kinect nebo Nintendo Joy-Con, nebo pomocí vestavěných senzorů, jako jsou gyroskop nebo akcelerometr.
 • Virtuální realita – Některé herní konzole podporují virtuální realitu (VR), což je technologie, která vytváří iluzi ponoření do virtuálního světa. To poskytuje jedinečný a intenzivní zážitek z her, který je blízký realitě. Virtuální realita se zprostředkovává pomocí speciálních brýlí, jako jsou PlayStation VR2, Oculus Rift nebo HTC Vive, které se připojují k herní konzoli a sledují pohyb hlavy hráče. Kromě toho se mohou použít i další příslušenství, jako jsou sluchátka, rukavice nebo ovladače.
 • Zpětná kompatibilita – Některé herní konzole jsou zpětně kompatibilní, což znamená, že dokážou spustit hry z předchozích generací konzolí stejné značky. To je výhodné pro hráče, kteří chtějí hrát starší hry na novém zařízení bez nutnosti kupovat další konzoli. Zpětná kompatibilita se může lišit podle typu a počtu podporovaných her. Například PlayStation 5 je zpětně kompatibilní s většinou her z PlayStation 4, ale ne s hrami z PlayStation 3 nebo starších. Xbox Series X je zpětně kompatibilní s hrami z Xbox One, Xbox 360 i původního Xboxu. Nintendo Switch není zpětně kompatibilní s žádnou jinou konzolí Nintendo.

Nabídka her a exkluzivní hry

Herní konzole slouží především k hraní her, takže je důležité si vybrat takovou konzoli, která má dostatečný a atraktivní výběr her pro váš vkus a styl hraní. Na trhu je mnoho různých žánrů her, jako jsou akční, dobrodružné, sportovní, logické, strategické, simulátory nebo RPG (role-playing game). Některé hry jsou multiplatformní, což znamená, že vycházejí na více typech a značkách herních konzolí. Některé hry jsou však exkluzivní, což znamená, že vycházejí pouze na jednom typu nebo značce herní konzole. Exkluzivní hry jsou často velmi kvalitní, populární a lákavé pro hráče, protože nabízejí jedinečný obsah a zážitek, který nenajdou nikde jinde.

Příklady exkluzivních her jsou God of War, Spider-Man nebo The Last of Us pro PlayStation nebo Halo, Forza nebo Gears of War pro Xbox či Mario, Zelda nebo Pokémon pro Nintendo. Při výběru herní konzole byste tedy měli zvážit, jaké hry vás zajímají a na jaké konzoli jsou dostupné.

Cena herní konzole

Cena je samozřejmě také důležitým faktorem při výběru herní konzole. Cena se může lišit podle typu, značky, výkonu, funkčnosti a příslušenství herní konzole. Obecně platí, že čím novější a výkonnější je herní konzole, tím je dražší. Kapesní herní konzole jsou obvykle levnější než stolní herní konzole. Mezi stolními herními konzolemi jsou nejdražší PlayStation 5 a Xbox Series X, které se pohybují kolem 12 000 Kč. Mezi kapesními herními konzolemi je nejdražší Nintendo Switch OLED, který stojí kolem 8 500 Kč. K ceně herní konzole byste měli také připočítat cenu her, které se pohybují od několika stovek do několika tisíc korun za kus. Některé hry jsou dostupné zdarma nebo za nižší cenu na internetu nebo v rámci online služeb.

Hardwarové specifika herní konzole

Pokud chcete znát podrobnosti o technických parametrech herní konzole, můžete se podívat na její hardwarové specifika. Ty vám řeknou, jaké komponenty má herní konzole uvnitř a jak ovlivňují její výkon a kvalitu. Některá základní hardwarová specifika herní konzole jsou:

 • Procesor – Procesor je mozek herní konzole, který řídí veškeré operace a výpočty. Procesor se skládá z jádra (core), které určuje počet úloh, které dokáže zpracovat současně, a frekvence (frequency), která určuje rychlost zpracování úloh. Čím více jader a vyšší frekvence má procesor, tím je rychlejší a výkonnější. Například PlayStation 5 má procesor s osmi jádry a frekvencí 3,5 GHz (gigahertz), což je velmi dobrý výkon.
 • Grafická karta – Grafická karta je komponenta, která zpracovává grafiku her a zobrazuje ji na obrazovce. Grafická karta se skládá z paměti (memory), která určuje množství dat, které dokáže uchovat a přenést, a propustnosti (bandwidth), která určuje rychlost přenosu dat. Čím více paměti a vyšší propustnost má grafická karta, tím je schopná zobrazit lepší a detailnější grafiku. Například Xbox Series X má grafickou kartu s 16 GB (gigabajt) paměti a propustností 560 GB/s (gigabajt za sekundu), což je velmi dobrý výkon.
 • Paměť RAM – Paměť RAM (random access memory) je komponenta, která uchovává dočasné informace, které herní konzole potřebuje pro běh her a aplikací. Paměť RAM se skládá z kapacity (capacity), která určuje množství informací, které dokáže uložit, a rychlosti (speed), která určuje rychlost přístupu k informacím. Čím více kapacity a vyšší rychlost má paměť RAM, tím je schopná zvládat více her a aplikací současně a bez zpoždění. Například Nintendo Switch OLED má paměť RAM s kapacitou 4 GB a rychlostí 25,6 GB/s, což je dostatečný výkon pro kapesní herní konzoli.
 • Úložiště – Úložiště je komponenta, která uchovává trvalé informace, jako jsou hry, aplikace, data nebo nastavení. Úložiště se skládá z typu (type), který určuje technologii, kterou používá, a velikosti (size), která určuje množství informací, které dokáže uložit. Čím lepší typ a větší velikost má úložiště, tím je schopné uložit více her a aplikací a rychleji je načítat. Například PlayStation 5 má úložiště typu SSD (solid state drive), které je rychlejší než HDD (hard disk drive), a velikosti 825 GB, což je dostatečný prostor pro několik desítek her.

Závěr

Na závěr, při výběru herní konzole je důležité vzít v úvahu několik faktorů. Typ konzole – stolní nebo kapesní – bude pravděpodobně ovlivněn vašimi životními podmínkami a preferencemi v oblasti herního zážitku. Je také důležité zaměřit se na výkon konzole, pokud máte v plánu hrát technicky náročné hry.

Navíc je třeba zvážit širokou škálu funkcí a služeb, které herní konzole nabízejí – od připojení k internetu až po podporu virtuální reality – a které mohou výrazně obohatit váš herní zážitek. Nakonec, pokud máte některé oblíbené hry nebo žánry, ujistěte se, že vámi vybraná konzole je podporuje. Zvláště v případě exkluzivních her, které jsou k dispozici pouze na konkrétní platformě. Jak už to však bývá, perfektní volba pro jednoho hráče nemusí vyhovovat druhému – záleží na vašich individuálních potřebách a očekáváních.

Soutěž o iPhone 15, AirPods 3 a další ceny s HypoSpace.cz

Soutěž Časově omezeno
4,89 %
Vyhrajte iPhone 15 a další ceny
       
Sjednejte si online hypotéku od HypoSpace.cz s úrokem od 4,89 % a zařaďte se tak do soutěže o iPhone 15, Apple AirPods 3 a další ceny.
Chci soutěžit
SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ