Kotva se chystá na velkou proměnu: Obchodní dům bude zavřen na dva roky

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (1 vote)

Obchodní dům Kotva, který je památkově chráněnou ikonou brutalistní architektury, se dočká rozsáhlé rekonstrukce. Všechny zdejší obchody by se měly zavřít už na konci ledna 2024 a celá budova by se měla vyklidit.

Rekonstrukce by měla trvat zhruba dva roky a měla by zahrnovat jak odstranění azbestu z fasády, tak změnu vnitřního uspořádání a funkčního využití. Investor, společnost Generali Real Estate, slibuje, že po dokončení práce se Kotva stane cílovým obchodem ve střední Evropě, který bude hostit stovky nejvyhledávanějších světových módních a lifestylových značek. Součástí projektu je také zlepšení veřejného prostoru v okolí domu, který by měl být více přívětivý pro chodce a cyklisty.

Historie a současnost Kotvy

Plány na rekonstrukci Kotvy

  • Investor plánuje zahájit rekonstrukci Kotvy na jaře 2024, poté co budou ukončeny nájemní smlouvy všech retailerů, kteří zde provozují své obchody.
  • Rekonstrukce by měla zahrnovat odstranění azbestu z fasády, který je zdravotně škodlivý, a nahrazení jej replikou původního materiálu.
  • Další změny se budou týkat vnitřního uspořádání a funkčního využití domu. Investor chce zachovat obchodní charakter Kotvy, ale zároveň přidat kancelářské prostory a služby.
  • Investor spolupracuje na projektu rekonstrukce s architekty, mezi nimiž je i Věra Machoninová, jedna z autorů původního návrhu Kotvy.
  • Investor také respektuje stanoviska památkářů, kteří dohlížejí na ochranu architektonické hodnoty Kotvy a vylučují jakékoli zásadní změny jejího vzhledu, barevnosti nebo pláště.

Změny v okolí Kotvy

  • Investor se zavázal, že v rámci rekonstrukce Kotvy zlepší také veřejný prostor v okolí domu, který je nyní nevzhledný a nepřívětivý pro pěší a cyklisty.
  • Investor chce spolupracovat s městem, Institutem plánování a rozvoje (IPR) a občany na vytvoření nové koncepce veřejného prostoru, která by zohlednila potřeby a přání všech zúčastněných stran.
  • Jednou z plánovaných změn je zrušení vchodu do supermarketu Albert, který je ze strany náměstí Republiky, a vytvoření nového vstupu do podzemního podlaží Kotvy kruhového formátu.
  • Investor chce také oživit terasy Kotvy, které by měly nabízet gastronomické a kulturní zážitky a výhled na Prahu.

Závěr

Obchodní dům Kotva, který je symbolem brutalistní architektury a kulturní památkou, se chystá na velkou proměnu. Investor, společnost Generali Real Estate, plánuje zahájit rekonstrukci domu na jaře 2024 a dokončit ji do konce roku 2025. Cílem je vytvořit moderní a atraktivní obchodní a společenské centrum, které bude hostit stovky nejvyhledávanějších světových módních a lifestylových značek.

Součástí projektu je také zlepšení veřejného prostoru v okolí domu, který by měl být více přívětivý pro chodce a cyklisty. Investor spolupracuje na projektu s architekty, památkáři, městem a občany, aby zajistil, že rekonstrukce Kotvy bude respektovat její architektonickou hodnotu a historii, ale zároveň ji připraví na budoucnost.

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ