Apple Car: Co víme o revolučním elektrickém autě, které přijde v roce 2028

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (1 vote)

Apple je známý svými inovativními produkty, které mění způsob, jakým lidé komunikují, pracují a zábaví se. Nyní se zdá, že společnost chce změnit také způsob, jakým lidé cestují. Podle zprávy z Bloombergu plánuje Apple spustit své vlastní elektrické auto s omezenými autonomními funkcemi v roce 2028. Co to znamená pro budoucnost mobility a pro zákazníky Apple?

Co je Apple Car?

Apple Car je kódové označení pro projekt, na kterém Apple pracuje již od roku 2014 pod názvem Project Titan. Cílem projektu je vytvořit elektrické auto, které by bylo schopné řídit se samo na dálnicích, ale vyžadovalo by manuální řízení v nouzových situacích a na městských silnicích. Apple původně chtěl vytvořit auto bez volantu a pedálů, které by bylo plně autonomní, ale tento plán se ukázal být příliš ambiciózní a byl zredukován.

Apple Car by měl být navržen tak, aby nabízel hlubokou integraci s iOS a dalšími službami Apple, jako je Siri, Apple Music, Apple Maps a Apple Pay. Interiér by měl být navržen pro bezručné řízení, s jednou možnou variantou, kdy by pasažéři seděli kolem U-tvarovaného sedadla. Apple Car by měl také obsahovat vlastní čip navržený Apple, který by byl nejvyspělejším komponentem, který Apple kdy vyvinul, s 4x výkonem čtyř Mac čipů. Čip by byl vyroben z neuronových procesorů, které by zvládaly obrovskou zátěž AI potřebnou pro autonomní vozidla. Apple Car by také využíval sadu senzorů LiDAR, radarů a kamer, které by zlepšovaly funkci samořízení.

Proč chce Apple vstoupit na trh s auty?

Apple je známý svou schopností vytvářet kategorie zabijáckých zařízení, jako jsou iPhone, iPad, Apple Watch a AirPods. Vstupem na trh s auty by Apple mohl rozšířit své portfolio produktů a služeb, zvýšit své příjmy a získat konkurenční výhodu nad ostatními hráči v automobilovém průmyslu. Apple by také mohl nabídnout lepší integraci hardwaru, softwaru a služeb, než potenciální konkurenti na trhu s automobily.

Trh s elektrickými auty je rychle rostoucí a nabízí velké příležitosti pro inovace a ziskovost. Podle odhadů by se měl trh s elektrickými auty zvýšit z 3,2 milionu prodaných vozidel v roce 2020 na 26,9 milionu v roce 2030. Elektrická auta jsou také považována za klíčovou součást udržitelné, čisté energetické budoucnosti, která by snižovala emise skleníkových plynů a závislost na fosilních palivech.

Jaké jsou výzvy a rizika pro Apple?

Apple nemá žádné zkušenosti s výrobou aut, a proto bude potřebovat partnery, kteří by mu pomohli vyrobit vozidlo. Apple se údajně zabývá zajištěním partnerství v automobilovém průmyslu, ale zatím není známo, s kým bude spolupracovat. Apple se také bude muset vypořádat s vysokou konkurencí, regulací a bezpečnostními otázkami, které jsou spojeny s vývojem a provozem autonomních vozidel.

Apple Car je také velmi nákladný a riskantní projekt, který by mohl poškodit pověst a finanční výkonnost společnosti, pokud by se nezdařil. Bloomberg uvádí, že Apple Car je pro společnost „rozhodující moment“. Lidé obeznámení s plány Apple údajně věří, že dodání zredukovaného Apple Caru s nižšími očekáváními by mohlo rozhodnout o celém projektu. „Buď společnost dokáže dodat tento produkt s nižšími očekáváními, nebo vrcholní manažeři mohou vážně přehodnotit existenci projektu“, napsal Gurman.

Koupili byste si Apple Car?

Apple Car je jedním z nejočekávanějších a nejtajnějších projektů v historii společnosti. Pokud by se Apple podařilo spustit elektrické auto s omezenou autonomií v roce 2028, mohlo by to znamenat revoluci v oblasti mobility a posílit postavení společnosti jako lídra v inovacích. Na druhou stranu, pokud by se Apple nepodařilo dodat auto, které by splňovalo očekávání zákazníků a akcionářů, mohlo by to způsobit zklamání a ztrátu důvěry.

Otázka zní: Koupili byste si Apple Car? Máte zájem o elektrické auto s omezenou autonomií, které by bylo hluboce integrováno s iOS a dalšími službami Apple? Jaký je váš názor na plány a cíle společnosti Apple v oblasti automobilového průmyslu? Podělte se s námi o své názory v komentářích níže.

Zdroje:

Apple Car Autonomous Driving Scaled Down, Launch Planned for 2028

3: Electric Vehicle Outlook 2021

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
Tags:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ