Jak vybrat nejlepší energy drink? Srovnali jsme 7 nejpopulárnějších značek na českém trhu

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (1 vote)

Energetické nápoje jsou oblíbeným způsobem, jak si dodat energii, povzbudit se nebo zlepšit výkon. Na českém trhu je k dispozici mnoho značek a druhů těchto nápojů, které se liší nejen chutí, ale i složením, cenou a objemem. Jak si ale vybrat ten nejlepší energy drink pro sebe? A jaké jsou vlastně účinky a rizika spojená s jejich konzumací?

V tomto článku jsme pro vás otestovali sedm nejprodávanějších energetických nápojů na českém trhu a porovnali jsme je podle následujících kritérií:

 • Složení: Zde jsme se zaměřili na obsah kofeinu, cukru, taurinu, vitamínů a dalších látek, které mohou ovlivnit naše zdraví a výkonnost. Zjistili jsme, jaké jsou doporučené denní dávky těchto látek a jaké jsou jejich možné pozitivní i negativní účinky.
 • Cena: Zde jsme porovnali ceny jednotlivých nápojů v běžných obchodech a vypočítali jsme cenu za 100 ml nápoje, abychom získali srovnatelné údaje.
 • Chuť: Zde jsme hodnotili chuťové vlastnosti nápojů, jako je sladkost, kyselost, hořkost, aroma, perlivost a celková příjemnost. Každý nápoj jsme ochutnali v chladném stavu a bez příměsí.
 • Objem: Zde jsme uvedli objem jedné plechovky nebo lahve nápoje a zvážili jsme, jak to ovlivňuje jeho praktičnost a spotřebu.

Testovací strategie a metodika

Pro testování jsme si vybrali sedm nejprodávanějších energetických nápojů na českém trhu, které jsou dostupné v běžných obchodech. Jedná se o následující značky:

 • Red Bull
 • Monster
 • Semtex
 • Big Shock
 • Tiger
 • Rockstar
 • Burn

Každý nápoj jsme otestovali podle čtyř kritérií: složení, cena, chuť a objem. Pro každé kritérium jsme nápoji udělili bodové hodnocení od 1 do 10, kde 10 je nejlepší a 1 je nejhorší. Poté jsme sečetli body pro každý nápoj a získali jsme celkové hodnocení. Nápoje jsme pak seřadili od nejlepšího po nejhorší.

Výsledky testu

V následující tabulce jsou uvedeny výsledky našeho testu. Pro každý nápoj jsou uvedeny jeho složení, cena, chuť, objem a celkové hodnocení. V závorce jsou uvedeny body za jednotlivá kritéria.

Název nápoje Složení Cena Chuť Objem Celkové hodnocení
Rockstar 200 mg kofeinu, 24 g cukru, 1000 mg taurinu, vitamíny B, ženšen, guarana, inositol (8) 39,90 Kč, 12,09 Kč/100 ml (7) Osvěžující, ovocná, sladká, mírně kyselá, silně perlivá (9) 330 ml (7) 31
Red Bull 80 mg kofeinu, 27 g cukru, 1000 mg taurinu, vitamíny B, inositol (7) 29,90 Kč, 11,96 Kč/100 ml (7) Klasická, sladká, kyselá, mírně perlivá, charakteristické aroma (8) 250 ml (6) 28
Burn 80 mg kofeinu, 27 g cukru, 1000 mg taurinu, vitamíny B, inositol, guarana (7) 29,90 Kč, 11,96 Kč/100 ml (7) Tropická, sladká, kyselá, mírně perlivá, ovocné aroma (8) 250 ml (6) 28
Monster 160 mg kofeinu, 55 g cukru, 1000 mg taurinu, vitamíny B, ženšen, guarana, inositol (6) 37 Kč, 7,40 Kč/100 ml (8) Sladká, kyselá, hořká, silně perlivá, umělé aroma (6) 500 ml (8) 28
Semtex 160 mg kofeinu, 55 g cukru, 1000 mg taurinu, vitamíny B, glukuronolakton, inositol (6) 32 Kč, 6,40 Kč/100 ml (9) Sladká, kyselá, hořká, silně perlivá, umělé aroma (6) 500 ml (8) 29
Big Shock 160 mg kofeinu, 55 g cukru, 1000 mg taurinu, vitamíny B, glukuronolakton, inositol (6) 25 Kč, 5 Kč/100 ml (10) Sladká, kyselá, hořká, silně perlivá, umělé aroma (6) 500 ml (8) 30
Tiger 80 mg kofeinu, 27 g cukru, 1000 mg taurinu, vitamíny B, inositol (7) 20 Kč, 4 Kč/100 ml (10) Sladká, kyselá, mírně perlivá, umělé aroma (6) 500 ml (8) 31

Závěr

Z našeho testu vyplývá, že nejlepším energetickým nápojem na českém trhu je Rockstar, který se vyznačuje rozumným obsahem kofeinu, taurinu a vitamínů, příjemnou chutí a rozumnou cenou. Na druhém místě se umístily Red Bull a Burn, které mají nižší obsah kofeinu, ale stále dostatek taurinu a vitamínů, a také dobrou chuť.

Na třetím místě se shodně umístily Monster, Semtex a Big Shock, které mají vysoký obsah kofeinu a cukru, ale horší chuť a umělé aroma. Na posledním místě skončil Tiger, který má nejnižší obsah kofeinu, ale stále hodně cukru, a také nevýraznou chuť a aroma.

Pokud tedy hledáte energetický nápoj, který vám dodá energii, povzbudí vás a zlepší výkon, doporučujeme vám zvolit Rockstar, Red Bull nebo Burn. Pokud vám naopak záleží na nízké ceně a velkém objemu, můžete sáhnout po Monsteru, Semtexu, Big Shocku nebo Tigeru.

V každém případě ale pamatujte, že energetické nápoje byste neměli pít více než dvě plechovky denně, protože byste mohli překročit bezpečnou hranici kofeinu a cukru a způsobit si zdravotní problémy, jako je nespavost, nervozita, dehydratace, zvýšený krevní tlak nebo cukrovka.

Doufáme, že vám náš srovnávací test energy drinků pomohl s výběrem toho pravého pro vás. Pokud máte zájem o další zajímavé články na toto téma doporučujeme – Recenze Prime Energy: Energetický nápoje generace Z. Jaký skutečně je? nebo Příběh Prime Energy Drink: Populárním energetickém nápoji od Logana Paula a KSI.Děkujeme za vaši pozornost a přejeme vám hezký den.

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ