Vánoční trhy v Praze: vše, co potřebujete vědět pro váš výlet

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (1 vote)

Vánoční trhy v Praze jsou jednou z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších atrakcí v adventním období. Každý rok se na několika místech v centru města rozprostírají stánky s tradičním zbožím, občerstvením a kulturním programem. Pokud plánujete navštívit Prahu v době Vánoc, nezapomeňte si přečíst tento článek, ve kterém vám představíme všechny potřebné informace pro váš výlet.

Kdy a kde se konají vánoční trhy v Praze?

Vánoční trhy v Praze se obvykle konají od konce listopadu do začátku ledna. Některé trhy začínají už 20. listopadu, jiné končí už 24. nebo 30. prosince. Nejdelší trhy jsou na Staroměstském a Václavském náměstí, kde trvají od 2. prosince 2023 do 6. ledna 2024. Na těchto dvou náměstích najdete také největší výběr stánků a nejbohatší kulturní program.

Každý den se zde konají koncerty, divadelní představení, ukázky lidových řemesel a další akce. Středobodem Staroměstského náměstí je obrovský vánoční strom, který je každý večer slavnostně rozsvícen. Na Václavském náměstí můžete obdivovat betlémy a jesličky z různých koutů České republiky.

Kromě těchto dvou nejznámějších trhů se můžete vydat i na jiná místa v Praze, kde najdete menší, ale neméně půvabné trhy. Například na náměstí Republiky před obchodním centrem Palladium, kde se trhy konají od 2. do 30. prosince 2023. Zde si můžete koupit adventní zboží, pochutiny, občerstvení, řemeslné výrobky, dárky a dekorace.

Nebo na náměstí Míru, kde se konají české trhy od 20. listopadu do 24. prosince 2023. Zde najdete ozdoby, věnce, svíčky, hračky, betlémy, cukrovinky, tradiční pokrmy, občerstvení a nápoje, cukroví, rukodělné výrobky a další. Další trhy se konají na Tylově náměstí, na náměstí Republiky u Obecního domu, na Pražském hradě nebo v areálu Stříbrné vánoční dny v Praze 9.

Co nabízejí vánoční trhy v Praze?

Vánoční trhy v Praze nabízejí nejen možnost nakoupit si originální dárky a dekorace, ale také ochutnat tradiční české pokrmy a nápoje, které vám zahřejí tělo i duši. Mezi nejoblíbenější patří například:

 • trdelníky – sladké pečivo z kynutého těsta, které se peče na otočném hrotu nad ohněm a posypává cukrem, skořicí, ořechy nebo mákem
 • pečené kaštany – oblíbená pochoutka, která se podává v papírových sáčcích a má jemnou oříškovou chuť
 • klobásy – grilované nebo vařené, podávané s chlebem, hořčicí a kyselým zelím
 • špízy – maso nebo zelenina nabodnutá na dřevěné špejli a opékaná nad ohněm
 • bramboráky – placky z nastrouhaných brambor, cibule, česneku, soli, pepře a kmínu, smažené na oleji
 • langoše – placky z kynutého těsta, smažené na oleji a potřené česnekem, kečupem nebo tvarohem
 • punč – horký nápoj z červeného vína, rumu, cukru, citronu a koření
 • svařák – horký nápoj z bílého nebo červeného vína, cukru, citronu a koření
 • medovina – alkoholický nápoj z medu, vody a kvasinek, podávaný horký nebo studený

Jak se dostat na vánoční trhy v Praze?

Vánoční trhy v Praze jsou snadno dostupné veřejnou dopravou. Pokud přijedete do Prahy vlakem nebo autobusem, můžete využít metro, tramvaje nebo autobusy, které vás zavezou do centra města. Pokud přijedete autem, můžete zaparkovat na některém z parkovišť v okolí trhů nebo využít parkovacích domů. Doporučujeme vám však, abyste se vyhnuli dopravním zácpám a raději použili veřejnou dopravu.

Staroměstské náměstí

Doporučujeme využít linky MHD:
Stanice metra A – zastávka STAROMĚSTSKÁ
Tramvajové linky – 2, 17, 18, 13, 25, 1 – zastávka STAROMĚSTSKÁ
Autobus – 194, 207 – zastávka STAROMĚSTSKÁ/PRÁVNICKÁ FAKULTA
Možnosti parkování:

 • Parkovací dům u Rudolfina
 • OD Kotva
 • Palladium
 • Fialové zóny

Václavské náměstí

Doporučujeme využít linky MHD:
Stanice metra A – zastávka MŮSTEK
Tramvajové linky – 3, 9, 5, 24, 14, 6, 25 – zastávka VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ
Možnosti parkování:

 • OD Kotva
 • Palladium
 • Václavské garáže, Karlovo náměstí
 • Parkoviště Wilsonova
 • Garáže Muzeum

Jaké jsou další tipy pro návštěvu vánočních trhů v Praze?

Pokud chcete navštívit vánoční trhy v Praze, máme pro vás ještě několik tipů, jak si je co nejlépe užít:

 • Vyberte si vhodný čas. Vánoční trhy jsou nejkrásnější večer, když jsou rozsvíceny všechny světýlka a ozdoby. Ale také jsou nejvíce přeplněné. Pokud chcete mít více klidu a prostoru, vydejte se na trhy raději dopoledne nebo v poledne.
 • Oblečte se teple. Vánoční trhy se konají venku, takže je potřeba se připravit na chladné počasí. Nezapomeňte si vzít teplou bundu, čepici, šálu, rukavice a pohodlnou obuv. Můžete si také vzít termosku s horkým nápojem, který vás zahřeje.
 • Plánujte si trasu. Vánoční trhy v Praze se nacházejí na různých místech, které jsou od sebe vzdálené několik minut pěšky nebo tramvají. Pokud chcete navštívit více trhů, doporučujeme vám si naplánovat trasu, abyste neztráceli čas a energii. Můžete si také stáhnout mapu trhů z webu trhypraha.cz, kde najdete všechny potřebné informace.
 • Užívejte si atmosféru. Vánoční trhy v Praze jsou plné života, hudby, vůní a chutí. Nechte se unést vánočním kouzlem a užívejte si každou chvíli. Nakupte si dárky a dekorace. Vánoční trhy v Praze jsou ideálním místem pro nákup originálních a kvalitních dárků a dekorací pro vaše blízké. Můžete si vybrat z široké nabídky řemeslných výrobků, jako jsou keramika, sklo, dřevo, kov, textil, bižuterie, svíčky, ozdoby, hračky, knihy, kalendáře a další. Většina stánků prodává zboží vyrobené v České republice nebo v sousedních zemích, takže si můžete být jisti jeho kvalitou a originalitou.
 • Poznejte historii a kulturu Prahy. Vánoční trhy v Praze jsou také skvělou příležitostí pro poznávání historie a kultury hlavního města. Můžete si prohlédnout některé z nejznámějších památek, jako jsou Staroměstská radnice s orlojem, Týnský chrám, Karlův most, Pražský hrad, Národní muzeum, Národní divadlo, Petřínská rozhledna a další. Můžete také navštívit některé z muzeí, galerií, kostelů, synagog nebo divadel, které nabízejí zajímavé expozice a představení. Nebo se můžete projít po malebných uličkách a náměstích, kde ucítíte atmosféru staré Prahy.
 • Užijte si zábavu a relaxaci. Vánoční trhy v Praze nejsou jen o nákupech a poznávání, ale také o zábavě a relaxaci. Můžete si zahrát některé z tradičních her, jako jsou házení kroužků, střelba ze vzduchovky, šipky, kuličky nebo šachy. Můžete si také zajít do některé z restaurací, kaváren, barů nebo hospod, kde si můžete dopřát chutné jídlo, pití a příjemnou společnost. Nebo si můžete dopřát něco pro vaše tělo a duši, jako je masáž, sauna, lázně, jóga nebo meditace.

Vánoční trhy v Praze jsou zkrátka nezapomenutelným zážitkem, který si zamilujete. Pokud chcete zažít kouzlo Vánoc v srdci Evropy, neváhejte a vydejte se do Prahy. Budete nadšeni!

Mohlo by vás dále zajímat:

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ