Vánoční trhy v Brně 2023: Vše, co potřebujete vědět před návštěvou

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (2 votes)

Vánoční trhy v Brně jsou jednou z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších akcí v České republice. Každý rok se na ně sjíždějí tisíce lidí, kteří si chtějí užít tu pravou vánoční atmosféru, nakoupit originální dárky, ochutnat tradiční pochoutky a pobavit se u bohatého kulturního programu. Pokud plánujete navštívit brněnské vánoční trhy, připravili jsme pro vás tento článek, ve kterém najdete všechny potřebné informace, které vám usnadní vaši návštěvu.

Kdy a kde se konají vánoční trhy v Brně?

V roce 2023 se vánoční trhy v Brně konají od pátku 24. listopadu do soboty 23. prosince. Vánoční trhy se rozprostírají na pěti místech v centru města:

 • Náměstí Svobody – toto je hlavní místo, kde se nachází největší vánoční strom, zimní bar, pódium s hudebním a kulturním programem a 61 prodejních a gastrostánků. Zde se také koná slavnostní rozsvícení vánočního stromu v pátek 24. listopadu v 17 hodin. Otevírací doba je každý den od 11:00 do 21:45.
 • Dominikánské náměstí – zde se nachází spousty stánků s vánočním zbožím a občerstvením a program pro rodiny s dětmi. Otevírací doba je každý den od 11:00 do 21:45.
 • Nádvoří Staré radnice – zde se konají December design days, kde si můžete koupit originální designové výrobky od lokálních tvůrců. Zde je také 9 stánků s gastro sortimentem. Otevírací doba je v pondělí až pátek od 15:00 do 21:45 a v sobotu a neděli od 10:00 do 21:00.
 • Zelný trh – zde se nachází 104 stánků s řemeslnými výrobky, kde si můžete najít nejen dárky, ale i zajímavé dekorace a suvenýry. Otevírací doba je každý den od 10:00 do 20:00 (v případě zájmu až do 22:00).
 • Moravské náměstí – zde se nachází 17 stánků s dárkovým a charitativním zbožím, kde můžete podpořit neziskové organizace a sociálně slabé osoby. Zde je také bar a dětský kolotoč. Otevírací doba je každý den od 10:00 do 22:00.

Jak se na vánoční trhy dostat?

Pokud hledáte informace o tom, jak se na vánoční trhy v Brně dostat, jste na správném místě. V tomto článku vám poradíme, jaké jsou možnosti dopravy do centra města, kde se konají vánoční trhy. Můžete si vybrat z několika variant, podle toho, odkud a jakým způsobem cestujete.

Veřejná doprava (MHD)

Vánoční trhy v Brně jsou snadno dostupné veřejnou dopravou. Můžete využít tramvaje nebo autobusy, které zastavují na náměstí Svobody, Dominikánském náměstí, Zelném trhu nebo Moravském náměstí. Tyto náměstí jsou propojené pěší zónou, takže se mezi nimi můžete pohodlně procházet. Pokud přijedete vlakem, můžete vystoupit na hlavním nádraží a odtud se projít pěšky (cca 15 minut) nebo jet tramvají. Pokud přijedete autobusem, můžete vystoupit na Zvonařce nebo na Grandu a odtud jet tramvají nebo autobusem.

Pro dopravu na Brněnské Vánoce lze využít tramvajovou linku 1 (zastávky Hlavní nádraží, Malinovského náměstí, Moravské náměstí), linku 2 (Hlavní nádraží), 9 (Hlavní nádraží a Moravské náměstí), případně linky 3, 4, 5, 6, 10, 11, 12 (zastávka Česká) a odtud pokračovat pěšky. Na Hlavní nádraží jedou trolejbusy číslo 31 a 33, autobus číslo 67. Na Českou trolejbusy 32, 34 a 36.

Automobil

Pro parkování je ideální využít parkovací dům Domini park (vjezd z ulice Husova) a parkovací dům JD Parking (vjezd z Moravského náměstí). V okolí centra Brna je modrá parkovací zóna, kterou je možné využít o víkendech zdarma.

Co si můžete prohlédnout a ochutnat na vánočních trzích?

Vánoční trhy v Brně jsou nejen krásnou podívanou, ale i skvělou příležitostí, jak si prohlédnout a nakoupit různé druhy vánočního zboží, ochutnat tradiční i exotické pochoutky, a pobavit se u bohatého kulturního a zábavního programu. V tomto článku vám představíme, co si můžete prohlédnout a ochutnat na vánočních trzích v Brně, a jak si z nich vybrat to nejlepší.

Vánoční zboží

Na vánočních trzích v Brně si můžete vybrat z široké nabídky vánočního zboží, které je vhodné jako dárek pro vaše blízké, nebo jako dekorace pro váš domov. Můžete si koupit tradiční dřevěné ozdoby, svíčky, keramiku, sklo, bižuterie, textil, kožené zboží, knihy, hračky, medovinu, med, perník, čokoládu, oříšků, cukroví a mnoho dalšího. Všechno zboží je vyrobeno z kvalitních materiálů a s láskou k řemeslu. Pokud máte rádi originální a moderní design, nezapomeňte navštívit December design days na nádvoří Staré radnice, kde najdete výrobky od lokálních umělců a designérů. Pokud chcete podpořit dobrou věc, můžete si koupit něco z nabídky neziskových organizací na Moravském náměstí, kde můžete také zazvonit na zvonek přání a přispět na ozdravné pobyty dětí a seniorů.

Vánoční pochoutky

Na vánočních trzích v Brně si také můžete pochutnat na různých druzích jídla a pití, které vám zpříjemní váš pobyt. Můžete si dát tradiční bramboráky, klobásy, langoše, pečené kaštany, trdelníky, svařené víno, punč, medovinu, grog, čaj, kávu, čokoládu, mošt nebo zázvorové nápoje i stánkový fastfood. Tyto pochoutky jsou vyráběny z čerstvých a kvalitních surovin a mají vynikající chuť. Pokud máte rádi exotickou kuchyni, můžete si dát turecké kebaby, indické kari, mexické burrito, italskou pizzu nebo francouzské crepe. Tyto pokrmy jsou připravovány podle originálních receptů a nabízejí vám pestrou a zajímavou chuťovou zkušenost. Pokud máte speciální dietu, můžete si vybrat z raw, vegan a bezlepkových pochutin, které jsou zdravé a chutné. Pokud máte chuť na něco víc, můžete zajít do zimního baru na náměstí Svobody, kde si můžete dát různé druhy koktejlů a likérů, které vás zahřejí a rozveselí.

Jaký je kulturní program na vánočních trzích?

Vánoční trhy v Brně jsou také plné kulturního a zábavního programu. Na pódiu na náměstí Svobody se každý den konají dva večerní koncerty v 18:00 a 20:00 hodin. Na programu jsou různé žánry hudby, od folku, rocku, popu, jazzu, blues, country, reggae, ska, world music, až po vánoční koledy. Mezi účinkujícími jsou například Kryštof, Chinaski, Wohnout, Mig 21, Monkey Business, Divokej Bill, Ewa Farna, No Name, Karel Gott, Lucie Bílá, Tomáš Klus, Aneta Langerová, Xindl X, Vojtěch Dyk, Lenka Dusilová, Dan Bárta, Jana Kirschner, David Koller, Michal Hrůza, Mňága a Žďorp, Sto zvířat, Čechomor, Hradišťan, Spirituál kvintet, a mnoho dalších. Vstup na koncerty je zdarma.

Na Dominikánském náměstí se každý den konají programy pro děti a rodiny. Můžete se těšit na divadelní představení, pohádky, loutkové divadlo, písničky, tanečky, soutěže, hry, vystoupení dětských sborů a skupin, besídky, dílny, výtvarné aktivity, a další. Zde se také můžete setkat s Mikulášem, čerty, anděly, Ježíškem, Třemi králi, Sněhurkou, Sněhulákem, Vánočním medvědem, Vánočním zajíčkem, Vánočním prasátkem, Vánočním kohoutem, Vánočním kocourem, Vánočním pejskem, a dalšími pohádkovými postavami. Vstup na programy je zdarma.

Na nádvoří Staré radnice se každý den konají December design days, kde si můžete prohlédnout a zakoupit originální designové výrobky od lokálních tvůrců. Zde se také konají workshopy, přednášky, prezentace, diskuse, a další akce spojené s designem. Zde se můžete seznámit s nejnovějšími trendy, inspiracemi, technologiemi, materiály, a postupy v oblasti designu. Vstup na akce je zdarma nebo za symbolický poplatek.

Na Moravském náměstí se každý den konají charitativní akce, kde můžete podpořit neziskové organizace a sociálně slabé osoby. Zde se také konají kulturní a zábavní programy, jako jsou koncerty, divadla, tance, hry, a další. Zde se můžete zapojit do dobrovolnických aktivit, sbírek, aukcí, tombol, dražeb, a dalších forem pomoci potřebným. Vstup na akce je zdarma nebo za dobrovolný příspěvek.

Veřejné toalety

 • Mobilní TOI TOI náměstí Svobody – u ulice Rašínova zdarma
 • Veřejné toalety městské části Brno-střed zdarma
  • Zelný trh
   • Po-St 7:00-20:00, Čt-So 7:00-22:00, Ne 8:00-18:00
  •  Petrská – Denisovy sady (Petrov)
   • Po-Ne 7:30-18:30
  •  Malinovského náměstí – vedle Domu umění
   • Po-Pá 7-18

Závěr

Vánoční trhy v Brně jsou tedy skvělou příležitostí, jak si užít vánoční čas v krásném a živém městě. Můžete si zde prohlédnout a nakoupit různé druhy vánočního zboží, ochutnat tradiční i exotické pochoutky, pobavit se u bohatého kulturního a zábavního programu, a také podpořit dobrou věc. Pokud chcete zažít tu pravou vánoční atmosféru, neváhejte a navštivte brněnské vánoční trhy. Budete nadšeni!

Dále by vás mohlo zajímat:

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ