Formule 1 se vrací do města hříchu: Vše, co potřebujete vědět o Velké ceně Las Vegas

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (1 vote)

Formule 1 se vrací do města hříchu po více než čtyřiceti letech. Tentokrát však nejde o nudný okruh u hotelu Caesars Palace, ale o spektakulární trať, která vede přímo po nejslavnější ulici Las Vegas – Stripu. Jak se podařilo uskutečnit tento nápad, který má potenciál stát se jednou z největších sportovních událostí roku? A jaké jsou výzvy a kontroverze, které s sebou přináší?

Zrod nápadu

Za závodem na Stripu stojí především dvě jména: Bernie Ecclestone a Sheldon Adelson. Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, měl dlouholetý sen o závodě v Las Vegas, který by přilákal pozornost celého světa. Už v roce 1981 se pokusil uspořádat Velkou cenu Las Vegas na parkovišti hotelu Caesars Palace, ale závod byl neúspěšný a nudný.

Ecclestone se však nevzdal a v roce 2016 oznámil, že má plán na závod na Stripu, který by se jel za tmy a pod umělým osvětlením. Problém byl, že neměl dostatečnou podporu od města ani od majitelů hotelů a kasin.

To se změnilo, když do hry vstoupil Sheldon Adelson, miliardář a majitel kasinového impéria Las Vegas Sands. Adelson byl nadšeným fanouškem motoristického sportu a viděl v závodě na Stripu obrovskou příležitost pro propagaci Las Vegas jako světové destinace.

Adelson se spojil s Ecclestoneem a společně začali vyjednávat s městem, státem Nevada a dalšími zainteresovanými stranami. V roce 2019 oznámili, že se jim podařilo získat všechna potřebná povolení a smlouvy a že Velká cena Las Vegas se uskuteční v listopadu 2023.

Vyjímečnost tratě

Trať Velké ceny Las Vegas je jedinečná v mnoha ohledech. Jedná se o mestský okruh, který využívá existující silnice na Stripu a okolních ulicích. Trať má délku 6,012 km a skládá se z 50 okruhů, což dává celkovou délku závodu 305,88 km. Trať je velmi rychlá a technická, s množstvím zatáček, šikan a rovinkami.

Piloti budou muset zvládnout i velké výškové rozdíly, které jsou způsobeny mosty a tunelem pod Stripem. Trať je navržena tak, aby procházela kolem nejznámějších hotelů a kasin, jako jsou Caesars Palace, Bellagio, Venetian, Wynn, Encore a další. Závod se bude konat za tmy a pod umělým osvětlením, které bude vytvářet nezapomenutelnou atmosféru.

Závod bude také výjimečný tím, že se bude jet v sobotu, nikoli v neděli, jak je obvyklé. Důvodem je, že v neděli se koná v Las Vegas tradiční maraton, který by byl v rozporu se závodem Formule 1.

Výzvy a kontroverze

Závod na Stripu není bez problémů a kritiky. Jednou z hlavních výzev je logistika a bezpečnost. Připravit trať na závod znamená uzavřít několik hlavních silnic a omezit dopravu v centru města. To vyžaduje spolupráci a koordinaci mezi městem, státem, policií, hasiči, záchranáři a dalšími službami.

Zároveň je nutné zajistit bezpečnost pilotů, diváků a obyvatel. Trať musí splňovat všechny standardy a normy Formule 1, včetně ochranných bariér, únikových zón, zdravotnických zařízení a dalších. Diváci musí mít dostatek prostoru, pohodlí a výhledu na trať. Obyvatelé musí být informováni a respektováni, aby nedocházelo k rušení a nepříjemnostem.

Dalším zdrojem kontroverze je ekonomický a environmentální dopad závodu. Zastánci závodu tvrdí, že přinese městu a státu obrovské příjmy z turismu, daní, reklamy a sponzorství. Podle odhadů by závod mohl generovat až 200 milionů dolarů ročně a vytvořit tisíce pracovních míst.

Oponenti závodu namítají, že závod je plýtváním peněz, zdrojů a energie, které by se mohly využít jinak. Závod by také způsobil znečištění ovzduší, hluk a dopravní chaos, které by negativně ovlivnily kvalitu života a zdraví lidí. Závod by také byl v rozporu s cíli udržitelného rozvoje a boje proti změně klimatu.

Závěr

Velká cena F1 v Las Vegas je ambiciózní a odvážný projekt, který má za cíl přinést Formuli 1 nový rozměr a zviditelnit Las Vegas jako světovou metropoli. Závod je však také spojen s mnoha výzvami a kontroverzemi, které vyvolávají diskusi o jeho smyslu a dopadech. Závod se uskuteční v listopadu 2023 a ukáže se, zda se jedná o sen nebo noční můru.

Soutěž o iPhone 15, AirPods 3 a další ceny s HypoSpace.cz

Soutěž Časově omezeno
4,89 %
Vyhrajte iPhone 15 a další ceny
       
Sjednejte si online hypotéku od HypoSpace.cz s úrokem od 4,89 % a zařaďte se tak do soutěže o iPhone 15, Apple AirPods 3 a další ceny.
Chci soutěžit
SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ