Formule 1 se vrací do města hříchu: Vše, co potřebujete vědět o Velké ceně Las Vegas

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (1 vote)

Formule 1 se vrací do města hříchu po více než čtyřiceti letech. Tentokrát však nejde o nudný okruh u hotelu Caesars Palace, ale o spektakulární trať, která vede přímo po nejslavnější ulici Las Vegas – Stripu. Jak se podařilo uskutečnit tento nápad, který má potenciál stát se jednou z největších sportovních událostí roku? A jaké jsou výzvy a kontroverze, které s sebou přináší?

Zrod nápadu

Za závodem na Stripu stojí především dvě jména: Bernie Ecclestone a Sheldon Adelson. Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, měl dlouholetý sen o závodě v Las Vegas, který by přilákal pozornost celého světa. Už v roce 1981 se pokusil uspořádat Velkou cenu Las Vegas na parkovišti hotelu Caesars Palace, ale závod byl neúspěšný a nudný.

Ecclestone se však nevzdal a v roce 2016 oznámil, že má plán na závod na Stripu, který by se jel za tmy a pod umělým osvětlením. Problém byl, že neměl dostatečnou podporu od města ani od majitelů hotelů a kasin.

To se změnilo, když do hry vstoupil Sheldon Adelson, miliardář a majitel kasinového impéria Las Vegas Sands. Adelson byl nadšeným fanouškem motoristického sportu a viděl v závodě na Stripu obrovskou příležitost pro propagaci Las Vegas jako světové destinace.

Adelson se spojil s Ecclestoneem a společně začali vyjednávat s městem, státem Nevada a dalšími zainteresovanými stranami. V roce 2019 oznámili, že se jim podařilo získat všechna potřebná povolení a smlouvy a že Velká cena Las Vegas se uskuteční v listopadu 2023.

Vyjímečnost tratě

Trať Velké ceny Las Vegas je jedinečná v mnoha ohledech. Jedná se o mestský okruh, který využívá existující silnice na Stripu a okolních ulicích. Trať má délku 6,012 km a skládá se z 50 okruhů, což dává celkovou délku závodu 305,88 km. Trať je velmi rychlá a technická, s množstvím zatáček, šikan a rovinkami.

Piloti budou muset zvládnout i velké výškové rozdíly, které jsou způsobeny mosty a tunelem pod Stripem. Trať je navržena tak, aby procházela kolem nejznámějších hotelů a kasin, jako jsou Caesars Palace, Bellagio, Venetian, Wynn, Encore a další. Závod se bude konat za tmy a pod umělým osvětlením, které bude vytvářet nezapomenutelnou atmosféru.

Závod bude také výjimečný tím, že se bude jet v sobotu, nikoli v neděli, jak je obvyklé. Důvodem je, že v neděli se koná v Las Vegas tradiční maraton, který by byl v rozporu se závodem Formule 1.

Výzvy a kontroverze

Závod na Stripu není bez problémů a kritiky. Jednou z hlavních výzev je logistika a bezpečnost. Připravit trať na závod znamená uzavřít několik hlavních silnic a omezit dopravu v centru města. To vyžaduje spolupráci a koordinaci mezi městem, státem, policií, hasiči, záchranáři a dalšími službami.

Zároveň je nutné zajistit bezpečnost pilotů, diváků a obyvatel. Trať musí splňovat všechny standardy a normy Formule 1, včetně ochranných bariér, únikových zón, zdravotnických zařízení a dalších. Diváci musí mít dostatek prostoru, pohodlí a výhledu na trať. Obyvatelé musí být informováni a respektováni, aby nedocházelo k rušení a nepříjemnostem.

Dalším zdrojem kontroverze je ekonomický a environmentální dopad závodu. Zastánci závodu tvrdí, že přinese městu a státu obrovské příjmy z turismu, daní, reklamy a sponzorství. Podle odhadů by závod mohl generovat až 200 milionů dolarů ročně a vytvořit tisíce pracovních míst.

Oponenti závodu namítají, že závod je plýtváním peněz, zdrojů a energie, které by se mohly využít jinak. Závod by také způsobil znečištění ovzduší, hluk a dopravní chaos, které by negativně ovlivnily kvalitu života a zdraví lidí. Závod by také byl v rozporu s cíli udržitelného rozvoje a boje proti změně klimatu.

Závěr

Velká cena F1 v Las Vegas je ambiciózní a odvážný projekt, který má za cíl přinést Formuli 1 nový rozměr a zviditelnit Las Vegas jako světovou metropoli. Závod je však také spojen s mnoha výzvami a kontroverzemi, které vyvolávají diskusi o jeho smyslu a dopadech. Závod se uskuteční v listopadu 2023 a ukáže se, zda se jedná o sen nebo noční můru.

Slevové kupóny

Níže najdete TOP slevové kupóny, které můžete využít pro nákup vánočních dárků. Pokud chcete vidět další, klikněte na Zobrazit více slevových kupónů.

NOTINO.CZ

Časově omezeno Slevový kupón
-15%
Slevový kód - 15% SLEVA NA NOTINO.CZ
Slevový kód dává zákazníkům 15% na VŠE! Udělejte si hezké Vánoce.
Zobrazit kód
Sleva Výprodej
-75%
Týdenní akce na dekorativní kosmetiku na NOTINO.cz
Každý týden pro vás vybírají zajímavé dekorativní kosmetické produkty za velmi atraktivní ceny se slevou až 75 %.
Zobrazit slevu

FOOTSHOP.CZ

Pouze u nás Slevový kupón
-7%
Slevový kód - 7% SLEVA NA FOOTSHOP.CZ
Slevový kód dává zákazníkům 7% slevu na všechny nezlevněné produkty na Footshop.cz. Nejvýhodněji ve Footshop aplikaci.
Zobrazit kód

QUEENS.CZ

Exluzivně Slevový kupón
-10%
Slevový kód - 10% SLEVA NA QUEENS.CZ
Slevový kód dává zákazníkům 10% slevu na všechny nezlevněné produkty na Queens.cz.
Zobrazit kód

NEJPRODÁVANĚJŠÍ SNEAKERS

TOP ♡ BRANDS

TOP ♡ SHOPS

Koukněte na naše recenze e-shopů a vyberte si ten nejlepší.

TOP ♡ KATEGORIE

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ