Společnost NVIDIA, dnes jedním z nejvýznamnějších hráčů v oblasti počítačové grafiky a umělé inteligence, byla založena s vizí změnit způsob, jakým se svět dívá na počítačové grafiky. Od svých skromných začátků v roce 1993 se NVIDIA stala lídrem v několika různých průmyslových sektorech a setkáváme se s ní ve stále větším množství oblastí našeho života.
Začátky NVIDIA
NVIDIA byla založena v roce 1993 Jensenem Huangem, Chrisem Malachowskym a Curtisem Priemem v kalifornském San Jose. Všechny tři zakladatele spojovaly silné zkušenosti v oblasti počítačové grafiky a integrovaných obvodů. Nejprve se zaměřili na vývoj grafických procesorů (GPU), které by umožnily vytvářet realistické obrazy v reálném čase.
V roce 1999 představila NVIDIA GPU s názvem GeForce 256, který byl prezentován jako první grafický procesor na světě. Bylo to průlomové dílo, které zahrnovalo hardwarovou transformaci a osvětlení, a značně zvýšilo schopnost počítačů generovat komplexní 3D grafiku.
Současný stav a hlavní oblasti působení
V současnosti je NVIDIA celosvětově uznávaným lídrem v oblasti počítačové grafiky, ale rozšířila svůj dosah i do dalších průmyslových odvětví. S nárůstem požadavků na výpočetní výkon v různých oblastech, jako je umělá inteligence, hluboké učení a autonomní vozidla, začala NVIDIA vyrábět procesory a platformy pro tyto trhy.
NVIDIA Drive, platforma pro autonomní vozidla, je jeden z nejnovějších a nejambicióznějších projektů společnosti. Tato platforma využívá umělou inteligenci k řízení autonomních vozidel a poskytuje silný výpočetní výkon potřebný pro zpracování dat z různých senzorů v reálném čase.
Další důležitou oblastí, kterou NVIDIA prosazuje, je využití GPU pro výpočty v oblasti umělé inteligence a hlubokého učení. GPU umožňují paralelní zpracování velkého množství dat, což je klíčové pro efektivní trénování a provozování hlubokých neuronových sítí.
Produktové portfolio
Od svého založení se NVIDIA vyvinula v dominantního dodavatele hardwaru a softwaru pro umělou inteligenci. Její hlavní produkty zahrnují grafické procesory (GPU), aplikační programová rozhraní (API) pro datovou vědu a výpočty vysokého výkonu, stejně jako systémy na čipu (SoC) pro mobilní výpočty a automobilový trh.
Společnost NVIDIA také nabízí API nazvané CUDA, které umožňuje vytváření programů využívajících masivní paralelní zpracování na GPU. Tyto programy jsou nasazovány na superpočítačích po celém světě. NVIDIA se také přesunula na trh s mobilními výpočty, kde produkuje mobilní procesory Tegra pro smartphony a tablety, stejně jako navigační a zábavné systémy pro automobily. Vyrábí také software pro zpracování zvuku a videa poháněné umělou inteligencí, například NVIDIA Maxine.
Finanční výsledky
V roce 2023 dosáhla společnost NVIDIA příjmu 26,97 miliardy dolarů, provozního příjmu 4,224 miliardy dolarů a čistého příjmu 4,368 miliardy dolarů. Celkové aktiva firmy dosáhla 41,18 miliardy dolarů a celkový kapitál 22,10 miliardy dolarů. Počet zaměstnanců byl 26 196. Tento výrazný růst byl připisován zejména silnému poptávce po výkonných grafických procesorech v oblasti počítačových her a rostoucím tržbám z prodeje řešení pro datacentra a umělou inteligenci.
Budoucnost NVIDIA
NVIDIA je v současnosti na čele technologických inovací a vypadá to, že tento trend se bude v budoucnosti ještě zesilovat. Společnost se plánuje více zapojit do průmyslových odvětví, jako je zdravotnictví, kde by mohla pomoci s analýzou velkých datových souborů a s prediktivním modelováním.
NVIDIA také pracuje na posilování své pozice v oblasti autonomních vozidel. Společnost se neustále snaží vylepšovat svou platformu NVIDIA Drive a přitom spolupracuje s výrobci automobilů po celém světě.
Závěr
NVIDIA se za poslední tři dekády změnila z malé společnosti zaměřené na grafické procesory v technologického giganta s vlivem v široké škále průmyslových odvětví. Její produkty jsou nyní základem pro počítačové hry, umělou inteligenci, autonomní vozidla a mnoho dalších aplikací. Budoucnost NVIDIA vypadá velmi slibně, ať už v oblasti inovací, růstu tržeb, nebo širšího dopadu na naše životy.