Příběh Roberta Kiyosakiho: Finanční guru, který zkrachoval

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (1 vote)

Robert Kiyosaki je známý jako autor bestselleru „Bohatý táta, chudý táta“, ve kterém radí, jak dosáhnout finanční svobody a nezávislosti. Jeho kniha se stala fenoménem a prodalo se jí více než 40 milionů kusů po celém světě. Kiyosaki se také proslavil jako investor, podnikatel a lektor, který pořádá semináře a kurzy o osobních financích. Jeho životní motto zní: „Nepracujte pro peníze, nechte peníze, ať pracují pro vás“.

Jak se stal bohatým?

Kiyosaki se narodil na Havaji v roce 1947 jako potomek japonských přistěhovalců. Jeho otec byl vysokoškolský učitel a ředitel školství, kterého Kiyosaki nazývá „chudý táta“. Jeho „bohatý táta“ byl otec jeho kamaráda, který byl úspěšný podnikatel a vlastnil nemovitosti. Kiyosaki se od něj učil základy podnikání a investování, které mu později pomohly zbohatnout.

Po studiu na námořní akademii a službě ve Vietnamu jako pilot vrtulníku začal Kiyosaki pracovat jako prodavač kopírek ve firmě Xerox. V roce 1977 založil svou první společnost, která vyráběla peněženky pro surfaře. Firma byla zpočátku úspěšná, ale brzy zkrachovala. Kiyosaki se nevzdal a založil další společnost, která vyráběla peněženky s logy heavymetalových kapel. Firma opět zkrachovala, ale Kiyosaki se poučil ze svých chyb a založil další společnost, která se zabývala vzděláváním a poradenstvím v oblasti financí. Tato společnost, Rich Dad Company, se stala základem jeho impéria.

Kiyosaki se také věnoval investování do nemovitostí, akcií, drahých kovů a dalších aktiv. V roce 1997 vydal svou první knihu „Bohatý táta, chudý táta“, která se stala bestsellerem a zpopularizovala jeho myšlenky o finanční gramotnosti, cashflow, pasivním příjmu a kvadrantu peněz. Kiyosaki napsal ještě dalších 25 knih, které se prodaly ve více než 100 zemích. V roce 2002 společně se svou manželkou Kim odešel do důchodu ve věku 47 let.

Jak se stal dlužníkem?

Kiyosakiho bohatství se odhaduje na 80 milionů dolarů, ale to neznamená, že je bez dluhů. Naopak, Kiyosaki je zastáncem toho, že dluh je dobrý, pokud je použit k financování investic, které generují cashflow. Kiyosaki tvrdí, že dluh je nástroj, který umožňuje využít pákový efekt a zvýšit návratnost investice.

Kiyosaki také často kritizuje tradiční finanční poradenství, které doporučuje šetřit peníze, platit daně a splácet dluhy. Podle něj je to cesta k chudobě, protože peníze ztrácejí hodnotu kvůli inflaci, daně jsou nevýhodné pro zaměstnance a podnikatele a dluhy jsou špatné, pokud jsou použity na spotřebu nebo na aktivum, které nepřináší příjem.

Kiyosaki se také nebojí riskovat a spekulovat na trzích. V roce 2008 předpověděl, že dojde k velké finanční krizi, a proto prodal všechny své akcie a nakoupil zlato a stříbro. Tímto tahem vydělal miliony dolarů, ale také si vysloužil kritiku, že šíří strach a paniku mezi lidmi.

V roce 2012 se dostal do problémů, když jedna z jeho společností, Rich Global LLC, zkrachovala. Důvodem byl soudní spor s firmou Learning Annex, která pořádala Kiyosakiho semináře a požadovala od něj 24 milionů dolarů za porušení smlouvy. Kiyosaki prohrál soud a musel zaplatit 23,7 milionů dolarů. Protože jeho společnost neměla dostatek prostředků, podala žádost o ochranu před věřiteli.

Tento incident vzbudil mnoho otázek o Kiyosakiho finanční situaci a důvěryhodnosti. Někteří lidé ho obvinili, že je podvodník, který lže o svém bohatství a učí lidi špatným radám. Kiyosaki se hájil tím, že jeho společnost byla pouze jednou z mnoha, které vlastní, a že jeho osobní majetek není ohrožen. Také řekl, že bankrot je běžná součást podnikání a že se z něj poučil a stal se silnějším.

Jaký je jeho odkaz?

Robert Kiyosaki je bezpochyby kontroverzní osobností, která vyvolává různé reakce. Někteří ho obdivují jako génia, který změnil jejich životy, jiní ho považují za šarlatána, který je zavádí a okrádá. Jeho knihy a semináře jsou stále populární, ale také čelí kritice a žalobám.

Jedno je ale jisté: Robert Kiyosaki přispěl k rozvoji finančního vzdělávání a podnikání. Jeho myšlenky a koncepty ovlivnily miliony lidí po celém světě a inspirovaly je k tomu, aby se stali finančně gramotnými, nezávislými a svobodnými. Ať už souhlasíme nebo nesouhlasíme s jeho radami, musíme uznat, že Robert Kiyosaki je jedním z nejvlivnějších finančních guru současnosti.

Závěr

Robert Kiyosaki je osobnost, která vyvolává silné emoce a názory. Jeho kniha „Bohatý táta, chudý táta“ se stala klasikou finanční literatury a ovlivnila miliony lidí po celém světě. Jeho rady a strategie jsou ale také kontroverzní a někdy i riskantní. Kiyosaki se stal bohatým, ale také dlužníkem. Jeho společnost zkrachovala, ale on se z toho dostal. Jeho odkaz je tak složitý a protichůdný, jako je jeho život.

Co si myslíte o Robertu Kiyosakim? Souhlasíte s jeho radami? Používáte jeho koncepty ve svém finančním plánování? Podělte se s námi o své zkušenosti a názory v komentářích pod článkem. A pokud se vám článek líbil, nezapomeňte ho sdílet se svými přáteli.

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
Tags:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ