Kde se vzala obrovská popularita Taylor Swift? Její životní příběh, úspěchy a neúspěchy

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (1 vote)

Taylor Swift se narodila 13. prosince 1989 v Pensylvánii v USA. Její otec byl finanční poradce a její matka bývalá marketingová manažerka. Taylor měla od dětství zájem o hudbu a už ve čtyřech letech začala hrát na klavír. Ve dvanácti letech se naučila hrát na kytaru a začala psát své první písně. Její hlavní inspirací byla country hudba, kterou poslouchala s babičkou, která byla operní zpěvačkou.

Začátky kariéry

Taylor Swift se rozhodla stát profesionální zpěvačkou, když viděla v televizi dokument o zpěvačce Shania Twain. V jedenácti letech jela s matkou do Nashvillu, centra country hudby, a navštívila několik nahrávacích studií, kde nabízela své demo nahrávky. Nikdo ji ale nebral vážně a odmítal ji. Taylor se ale nevzdala a pokračovala v psaní písní a vystupování na různých místních akcích. V čtrnácti letech se s rodinou přestěhovala do Nashvillu, kde získala smlouvu s nezávislou nahrávací společností Big Machine Records.

V roce 2006 vydala své debutové album, které neslo její jméno. Album se stalo hitem a obsahovalo písně jako Tim McGraw, Teardrops on My Guitar nebo Our Song. Taylor Swift se stala nejmladší sólovou zpěvačkou, která napsala a nazpívala píseň, která se dostala na první místo žebříčku Billboard Hot Country Songs.

Taylor Swift: Kariéra úspěšné americké zpěvačky

Taylor Swift je jednou z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších zpěvaček současnosti. Za svou kariéru získala řadu ocenění, včetně 12 cen Grammy.

V roce 2010 vydala své třetí album Speak Now, které napsala sama bez spolupracovníků. Album se opět stalo hitem a obsahovalo písně jako Mine, Back to December nebo Mean. V roce 2012 vydala své čtvrté album Red, které bylo ovlivněno různými hudebními styly, jako pop, rock nebo elektronika. Album bylo kritiky i fanoušky chváleno a obsahovalo písně jako We Are Never Ever Getting Back Together, I Knew You Were Trouble nebo 22.

V roce 2014 vydala své páté album 1989, které bylo zcela zaměřeno na popovou hudbu. Album bylo nejprodávanějším albem roku v USA a získalo tři ceny Grammy, včetně ceny za album roku. Taylor se tak stala první ženou, která získala tuto cenu dvakrát. Mezi známé písně z tohoto alba patří Shake It Off, Blank Space nebo Bad Blood.

V roce 2017 vydala své šesté album Reputation, které bylo temnější a tvrdší než její předchozí alba. Album reagovalo na různé kontroverze a kritiku, které Taylor čelila v médiích. Album bylo opět úspěšné a obsahovalo písně jako Look What You Made Me Do, …Ready for It? nebo End Game.

V roce 2019 vydala své sedmé album Lover, které bylo optimističtější a romantičtější než její předchozí alba. Album bylo oceňováno pro jeho rozmanitost a zralost a obsahovalo písně jako Me!, You Need to Calm Down nebo Lover.

V roce 2020 vydala své osmé album Folklore, které bylo nahráno během pandemie covid-19 a bylo inspirováno alternativní a indie hudbou. Album bylo překvapením pro fanoušky i kritiky a bylo považováno za jedno z jejích nejlepších alb. Album obsahovalo písně jako Cardigan, Exile nebo Betty.

V témže roce vydala své deváté album Evermore, které bylo pokračováním alba Folklore a bylo také nahráno během pandemie. Album bylo opět chváleno pro jeho kreativitu a originalitu a obsahovalo písně jako Willow, Champagne Problems nebo No Body, No Crime.

Taylor Swift je známá svými osobními písněmi, které často vycházejí ze skutečných událostí z jejího života. Její hudba je populární u širokého publika a získala si uznání kritiků.

Zde jsou některé klíčové body z kariéry Taylor Swift:

 • Začala svou kariéru v roce 2006 vydáním debutového alba Taylor Swift.
 • V roce 2008 získala čtyři ceny Grammy za své druhé album Fearless, včetně ceny za album roku.
 • V roce 2012 vydala album Red, které bylo ovlivněno různými hudebními styly.
 • V roce 2014 vydala album 1989, které bylo zcela zaměřeno na popovou hudbu.
 • V roce 2017 vydala album Reputation, které reagovalo na kontroverze a kritiku, které Taylor čelila v médiích.
 • V roce 2019 vydala album Lover, které bylo optimističtější a romantičtější než její předchozí alba.
 • V roce 2020 vydala album Folklore, které bylo inspirováno alternativní a indie hudbou.
 • V roce 2020 vydala album Evermore, které bylo pokračováním alba Folklore.

Neúspěchy a problémy

Taylor Swift je jednou z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších zpěvaček současnosti. Její kariéra však nebyla vždy jen růžová. Během své kariéry se potýkala s řadou kontroverzí a problémů, které ji ovlivnily jako umělkyni i jako člověka.

Mezi nejvýznamnější patří:

 • V roce 2009 byla na předávání cen MTV Video Music Awards přerušena rapperem Kanye Westem, který jí vzal mikrofon a prohlásil, že její video You Belong with Me nezasloužilo cenu za nejlepší video ženského interpreta a že by ji měla dostat Beyoncé. Tento incident způsobil velkou mediální pozornost a zanechal na Taylor hlubokou ránu.
 • V roce 2016 byla žalována za plagiátorství zpěvákem Jesse Brahamem, který tvrdil, že její píseň Shake It Off porušuje autorská práva na jeho píseň Haters Gone Hate. Taylor to popřela a soud zamítl žalobu jako absurdní a neopodstatněnou.
 • V roce 2017 byla obviněna z podpory bílé nadřazenosti některými extremistickými skupinami, které ji považovaly za jejich ikonu. Taylor to odmítla a prohlásila, že není rasistka a že podporuje rovnost a lidská práva. V roce 1999 podpořila hnutí za práva LGBT a napsala píseň You Need to Calm Down, ve které odsoudila homofobii a diskriminaci.
 • V roce 2019 byla zapojena do sporu s hudebním producentem Scooter Braunem, který koupil její bývalou nahrávací společnost Big Machine Records a tím i práva na její prvních šest alb. Taylor to označila za “nejhorší noční můru” a obvinila Brauna z manipulace a šikany. Taylor také požadovala, aby mohla znovu nahrát svá stará alba a získat zpět kontrolu nad svou hudbou. V roce 2020 začala tento proces a vydala znovu nahrávané verze svých alb Fearless a Red.

Tyto kontroverze a problémy měly na Taylor Swift významný vliv. Naučila se být silnější a odhodlanější. Začala se také více zajímat o společenská témata a stala se hlasem pro změnu.

Závěr

Taylor Swift je fenoménem hudebního světa, který dokázal překonat různé výzvy a zůstat na vrcholu. Její hudba je oceňována pro její originalitu, upřímnost a kvalitu. Její osobnost je obdivována pro její odvahu, laskavost a profesionalitu. Její fanoušci jsou jí věrní a podporují ji v každé situaci. Taylor Swift je zkrátka hvězdou, která září jako žádná jiná.

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ