Automobilky Tesla a Volvo Car oznámily, že kvůli nedostatku součástek pozastavují některou výrobu v Evropě. Jedná se o první jasný důkaz toho, že útoky na lodní dopravu v Rudém moři zasahují výrobce v regionu. Krize v dopravě v Rudém moři ohrožuje globální obchod a zvyšuje ceny ropy a nákladní dopravy.
Důvody pozastavení výroby
- Tesla řekla, že pozastaví většinu výroby ve své továrně poblíž Berlína od 29. ledna do 11. února, kvůli nedostatku součástek po tom, co bylo mnoho lodí přesměrováno kolem jižního cípu Afriky.
- Volvo Car, která je většinově vlastněna čínskou společností Geely, řekla, že pozastaví výrobu ve své továrně v Gentu v Belgii na tři dny příští týden kvůli zpožděné dodávce převodovek.
- Důvodem nedostatku součástek je nárůst útoků na mezinárodní lodní dopravu ze strany íránsky podporované milice Hútí, která ohrožuje jednu z nejdůležitějších lodních tras mezi Asií a Evropou.
- Spojené státy a Velká Británie zahájily ve čtvrtek sérii úderů na Jemen, které mají za cíl zastavit útoky Hútí na lodě proplouvající Rudým mořem.
- Kanál Suez, který je nejrychlejší trasou mezi Asií a Evropou, zajišťuje asi 12 % celosvětového kontejnerového provozu.
Dopady na automobilový průmysl a ekonomiku
- Pozastavení výroby je novou ranou pro cíle výroby Tesly a přichází v době zvýšené konkurence od čínských výrobců.
- Volvo Car plánovala zvýšit podíl elektromobilů na 50 % celkového prodeje do roku 2025, ale nyní čelí riziku zpoždění dodávek elektromobilů v Evropě.
- Krize v dopravě v Rudém moři může ohrozit globální hospodářské oživení, které je závislé na hladkém průběhu mezinárodního obchodu.
- Ceny ropy vzrostly o 2 % po úderech USA a Velké Británie, s Brentem těsně pod 79 dolary za barel.
- Ceny nákladní dopravy také vzrostly, protože lodní společnosti musí posílat své lodě na delší a dražší cesty kolem Afriky.
Závěr
Automobilky Tesla a Volvo Car se staly prvními oběťmi krize v dopravě v Rudém moři, která má dopad na celý světový obchod a ekonomiku. Nedostatek součástek je způsoben útoky Hútí na lodě v Rudém moři, které jsou cílem vojenských zásahů USA a Velké Británie. Tato situace zvyšuje ceny ropy a nákladní dopravy a ohrožuje plány na rozvoj elektromobility v Evropě.