Jak investovat do DIP pomocí Portu a Fondee a získat daňové výhody

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (1 vote)

DIP je zkratka pro dlouhodobý investiční produkt. Je to nový způsob, jak spořit na důchod a získat daňové výhody. V tomto článku se dozvíte:

 • Co je DIP a jak ho založit
 • Jak investovat do DIP pomocí Portu a Fondee
 • Jaká je daňová sleva a jak ukončit DIP

Co je DIP a jak ho založit?

DIP je finanční produkt, který vám umožňuje investovat do různých trhů, jako jsou akcie, dluhopisy, fondy nebo ETF. Tyto produkty mohou nabídnout vyšší zhodnocení než klasické penzijní produkty. DIP je také státem podporovaný produkt spoření na stáří. To znamená, že můžete získat daňovou úlevu a příspěvek od zaměstnavatele.

DIP můžete založit u finančních institucí, které mají povolení od ČNB. Mezi ně patří například online investiční platformy Portu a Fondee. DIP je uzavřen na dobu neurčitou, ale minimálně na 10 let. Po této době můžete DIP ukončit a vybrat si peníze bez ztráty daňové výhody.

Jak investovat do DIP pomocí Portu a Fondee?

Portu a Fondee jsou online investiční platformy, které vám nabízí jednoduchý a efektivní způsob investování do DIP. Obě platformy fungují na principu robo-advisory. To znamená, že za vás vybírají vhodné investiční produkty podle vašeho rizika a horizontu.

Portu a Fondee vám umožňují investovat do DIP již od 500 Kč nebo 1000 Kč měsíčně. Nabízejí vám také širokou nabídku ETF, které kopírují různé trhy, sektory, regiony nebo strategie. Portu a Fondee vám také zajistí automatické rebalancování vašeho portfolia. To znamená, že udržují optimální poměr mezi rizikem a výnosem. Portu a Fondee se liší v několika aspektech, které si nyní představíme.

Portu

Portu je automatizovaná investiční platforma, která vám nabízí dvě možnosti, jak investovat do DIP:

 • Nechat si sestavit portfolio podle vašeho rizika, vkladu a horizontu
 • Vytvořit si vlastní strategii, kde si sami vyberete, do jakých ETF chcete investovat

Portu má obchodní dny dvakrát týdně (v úterý a ve středu). Portu vám také nabízí možnost měnového zajištění. To znamená, že eliminuje riziko kurzových změn mezi korunou a cizími měnami. Portu má roční poplatek od 1 % do 1,69 % z objemu investovaného kapitálu. Portu také nabízí další produkty, jako jsou kryptoměny, investiční rezerva nebo dětský účet.

Fondee

Fondee je online investiční platforma, která vám nabízí jednoduchý způsob investování do DIP. Fondee vám sestaví portfolio podle vašeho rizika a horizontu. Fondee vám pak každý měsíc pošle fakturu, kterou zaplatíte a Fondee za vás nakoupí ETF. Fondee má obchodní dny každý pracovní den (od pondělí do pátku).

Fondee nemá možnost měnového zajištění. To znamená, že vaše investice jsou ovlivněny kurzovými změnami mezi korunou a cizími měnami. Fondee má roční poplatek 0,9 % z objemu investovaného kapitálu. Fondee nenabízí žádné další produkty kromě DIP.

Jaká je daňová sleva a jak ukončit DIP?

Jednou z hlavních výhod investování do DIP je možnost odečíst si ze základu daně z příjmů své vklady na DIP až do výše 48 000 Kč ročně. To je úspora až 7 200 Kč na daních ročně. Tato daňová úleva platí pro všechny fyzické osoby, které podléhají dani z příjmů v ČR.

Daňovou úlevu si můžete uplatnit v daňovém přiznání, které podáváte každý rok. K tomu budete potřebovat potvrzení o zaplacení vkladů na DIP, které vám vystaví vaše investiční platforma. Kromě daňové úlevy můžete také získat příspěvek od vašeho zaměstnavatele, který vám může na DIP přispět až 50 000 Kč ročně.

Tento příspěvek je pro vás nezdanitelný a pro zaměstnavatele je daňově uznatelným nákladem. Pokud chcete získat příspěvek od zaměstnavatele, musíte mu poskytnout číslo vašeho DIP a souhlasit s jeho podmínkami. Pokud chcete ukončit DIP a vybrat si peníze, musíte splnit některou z následujících podmínek:

 • Dosáhli jste důchodového věku
 • Jste trvale invalidní
 • Jste účastníkem insolvenčního řízení
 • Jste účastníkem oddlužení
 • Jste v situaci, kdy by vám hrozilo ztráta bydlení
 • Jste v situaci, kdy by vám hrozilo ztráta zdroje příjmů
 • Jste v situaci, kdy by vám hrozilo ohrožení zdraví nebo života

Pokud splňujete některou z těchto podmínek, můžete požádat vaši investiční platformu o ukončení DIP a výplatu peněz. Investiční platforma vám pak prodá vaše ETF a převede vám peníze na váš bankovní účet.

Pokud jste měli DIP déle než 10 let, nemusíte platit žádnou daň z příjmů z kapitálových výnosů. Pokud jste měli DIP kratší dobu, musíte zaplatit daň 15 % z rozdílu mezi prodejní a nákupní cenou ETF. Také musíte vrátit státu daň z úlevy, kterou jste získali za dobu trvání DIP.

Závěr

DIP je nový způsob, jak spořit na důchod a získat daňové výhody tím, že investujete do různých trhů, jako jsou akcie, dluhopisy, fondy nebo ETF. DIP můžete založit u online investičních platforem Portu a Fondee, které vám nabízí jednoduchý a efektivní způsob investování do DIP.

Pokud chcete ukončit DIP a vybrat si peníze, musíte splnit některou z podmínek, které jsou stanoveny zákonem, a zaplatit daň z příjmů z kapitálových výnosů, pokud jste měli DIP kratší dobu než 10 let. Pokud chcete založit DIP nebo se dozvědět více informací, navštivte webové stránky Portu nebo Fondee.

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ