Nekončící davy, divoké přebírání, postrkování v kombinaci s nerudností a nákupní horečkou. Přesně tak vypadá tradiční Black Friday, svátek konzumu s nejasnou historií a nabídkami, kterým jen těžko odoláte.
Černý pátek se k nám rozšířil z Ameriky, kde pravděpodobně vznikl ve státě Filadelfie kolem roku 1960. A byť se jeho historie prolíná s temnou minulostí, dnes slaví úspěch po celém světě a pro většinu lidí otevírá veškeré předvánoční nákupy.
KDE ZÍSKAL BLACK FRIDAY SVÉ JMÉNO?
V Americe bylo označení Black vždy spojováno s problémy a nepříjemnostmi. Už v roce 1869 byl díky enormnímu poklesu cen zlata (The Wolf of Wall Street) tento den považován za „černý“ a řetěz událostí pokračoval i přes roky 1929 (krach na burze) a 1987 (pokles akcií Dow Jones Industry o 22 % během jednoho dne).
PROČ TEDY BLACK FRIDAY? VERZÍ JE HNED NĚKOLIK!
POULIČNÍ NEPOKOJE
První verze se nese v duchu tragédií, které se rozpoutaly během nákupního šílenství. Díky přetížené dopravě a obrovskému náporu lidí docházelo často k nehodám, a dokonce i mezilidskému násilí. Od roku 2006 se datuje na Black Friday hned deset úmrtí a přes sto zranění.
NEKONEČNÁ VLNA ČERNÝCH ČÍSEL
Druhá verze vychází z finální kalkulace obchodníků. Ti byli po jednom dni nakolik v plusu, že ve svých účetních knihách viděli pouze černá čísla (účetní zaznamenávají zisk černou a ztrátu červenou barvou).
NEVYSVĚTLITELNÁ NEMOC
Poslední verze mluví o nevysvětlitelné nemoci, která se shodou okolností objevila vždy den po Dni díkuvzdání a vyprchala stejně rychle, jako přišla. Reakce zaměstnavatelů byla naštěstí velkorysá, a tak se začal Black Friday označovat jako další den placené dovolené.
LETOS PADNE SVÁTEK NA 29. LISTOPADU!
Nákupní svátek sice vznikl v USA, ale postupem času se přenesl po celé Zemi a Česká republika není výjimkou.
České pojetí Black Friday se trochu vzdaluje od původního a zorientovat se, který Černý pátek je ten pravý, je díky stále se zvyšující intenzitě Černých pátků, značně obtížné. Díky tomu si Black Friday můžeme užívat v průběhu celého roku nebo týden před zahájením oficiálního Black Friday ve světě.
NA CO SI DÁT POZOR?
Nenechte se ale zmást! V minulosti byl Black Friday poctivou záležitostí, dnes je na mnohých místech jen další marketingovou kampaní.
Čím dál častěji se stává, že si obchodníci slevy vymýšlejí, zvedají původní ceny a zlevněnému zboží dávají nálepku NOVÉ. V obchodě vám tak mohou nabídnou 80% slevu na zboží z 1 000 Kč, ale stejný produkt lze dostat i za cenu 600 Kč bez slevy.
Marketingoví odborníci proto radí zboží „obhlédnout“ ještě před zahájením Black Friday. Jednodušeji tak zjistíte, jestli vám prodejce nabízí opravdu seriózní slevu nebo chce na vás jen vydělat. Učinit tak můžete přímo v kamenné prodejně nebo na internetu pomocí srovnávačů cen (www.heureka.cz nebo www.srovname.cz )
Velmi oblíbené jsou také dárkové poukazy. Je ovšem důležité jejich zakoupení od prověřených prodejců, což garantuje Darujpoukaz.cz, kde online zakoupíte bezpečně, snadno a rychle třeba dárkový poukaz na masáž, což se po sportovním výkonu vždy hodí.
SLEVY VÍKENDEM NEKONČÍ
A co ti, kteří nakupování v kamenných obchodech dvakrát nemusí? Ty jistě potěší, že na popud amerického Black Friday vymyslel Amazon svůj vlastní CYBER MONDAY! Tato akce následuje ihned po nákupním víkendu a svou přízeň si našla i na našich českých e-shopech.