Windows 12: Vše, co potřebujete vědět o budoucím operačním systému

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (2 votes)

Windows 12 je název, který se používá pro označení možné další verze operačního systému Windows od společnosti Microsoft. Tato verze by měla přinést řadu novinek a vylepšení, které by měly zvýšit uživatelskou spokojenost, výkon a bezpečnost počítače. V tomto článku se dozvíte vše, co víme a co očekáváme od Windows 12, včetně data vydání, kódového jména, nových funkcí, ceny a systémových požadavků.

Kdy vyjde Windows 12?

Microsoft zatím neoznámil oficiální datum vydání Windows 12, ale podle některých spekulací by se mělo jednat o rok 2024. To by znamenalo, že by Windows 12 vyšel tři roky po Windows 11, který byl vydán v roce 2021. Tento tříletý cyklus by odpovídal plánu, který Microsoft údajně sleduje pro vydávání hlavních verzí Windows. Nicméně, je možné, že se datum vydání ještě změní nebo že se Windows 12 vůbec nevydá, pokud se Microsoft rozhodne jinak.

Také je možné, že Windows 12 nebude finální název operačního systému, ale že dostane jiné označení – podobně jako se stalo s Windows 9, který byl přeskočen ve prospěch Windows 10. Stejně tak se může stát, že Windows 12 bude vývojovým pokračováním Windows 11, který byl původně zamýšlen jako Windows 10X pro zařízení s dvěma obrazovkami.

Jaké je kódové jméno Windows 12?

Kódové jméno pro operační systém, který by mohl být Windows 12, je “Next Valley”. Toto jméno je logické, protože Windows 11 má kódové jméno “Sun Valley”. Toto jméno naznačuje, že Windows 12 by měl být dalším velkým krokem vpřed pro Windows, podobně jako byl Windows 11.

Jaké budou nové funkce Windows 12?

Microsoft zatím neodhalil žádné nové funkce Windows 12, ale na internetu se objevily některé uniklé informace a obrázky, které naznačují, jak by mohl vypadat Windows 12. Například na konferenci Microsoft Ignite, která se konala 12. října 2023, byl na chvíli ukázán obrázek Microsoft Teams běžící na desktopu ve stylu Windows 11.

Windows 12 by mohl mít plovoucí panel úloh, který by se přizpůsoboval velikosti oken na obrazovce. Také by mohl mít nový horní panel, který by zobrazoval informace o stavu systému, jako je baterie, síť, zvuk a čas. Tyto prvky by mohly být inspirovány operačním systémem Windows CorePC, který je určen pro zařízení s nízkým výkonem a omezenou pamětí.

Kromě toho se očekává, že Windows 12 by mohl přinést některé další změny a vylepšení, jako jsou:

  • Změny na zamykací obrazovce a centru oznámení, které by mohly být více interaktivní a přizpůsobitelné.
  • Lepší podpora pro Android aplikace, které by mohly být spouštěny přímo v systému Windows bez nutnosti používat Amazon Appstore nebo Microsoft Store.
  • Integrace umělé inteligence do celého operačního systému, která by mohla pomoci uživatelům s různými úkoly, jako je psaní, hledání, překlad, editace a další.
  • Zvýšená spoléhání na aplikaci Nastavení, která by mohla nahradit některé funkce ovládacích panelů a nabídnout jednodušší a modernější rozhraní pro správu systému.

Kolik bude stát Windows 12?

Pokud se ptáte, kolik budete muset zaplatit za Windows 12, pokud se vydá, tak je pravděpodobné, že nic. Microsoft už několik let nabízí hlavní aktualizace Windows zdarma pro stávající uživatele Windows, a je logické, že by to mělo pokračovat. Samozřejmě, Windows 12 sám o sobě pravděpodobně nebude zdarma, takže pokud nemáte žádnou licenci na Windows, budete si ji muset koupit. Cena Windows 12 by mohla být podobná ceně Windows 11, která je v Česku 3 599 Kč pro verzi Home a 5 999 Kč pro verzi Pro.

Jaké budou minimální požadavky na hardware?

Chcete-li zjistit, zda váš počítač splňuje systémové požadavky pro Windows 12, musíte počkat, až Microsoft oficiálně oznámí tento operační systém. Zatím neexistují žádné oficiální informace o tom, jaký hardware budete potřebovat pro instalaci Windows 12, ale můžeme se inspirovat některými uniklými zprávami a porovnat je s Windows 11.

Podle webu Deskmodder by Windows 12 měl podporovat procesory Intel 14. generace Meteor Lake-S, které by měly být uvedeny na trh v roce 2024. Tyto procesory by měly být navrženy pro umělou inteligenci a cloudové služby, což by mohlo odpovídat vizi Windows 12.

Windows 12 by také měl podporovat koprosesor Pluton, který byl poprvé představen na mobilních procesorech Ryzen 6000 v lednu 2023. Tento koprosesor by měl zlepšit bezpečnost a spolehlivost systému.

Co se týče ochrany, Windows 12 by pravděpodobně používal stejný modul TPM 2.0 (Trusted Platform Module) pro svůj bezpečnostní kryptoprocesor, který byl viděn na Windows 11, i když Microsoft testoval podporu SHA-3 (Secure Hash Algorithm 3) v nedávném Insider Buildu.

Další hardwarové specifikace by mohly zahrnovat 8 GB RAM, což by bylo vylepšení pro Windows 12, který by měl dvojnásobnou kapacitu než Windows 11. Nejsou žádné informace o tom, zda by došlo k zvýšení minimálních požadavků na úložný prostor. V současné době je minimální diskový prostor potřebný k instalaci Windows 11 64 GB.

Nicméně, Neowin poznamenal, že Microsoft by mohl zrušit pevné disky (HDD) ve prospěch pevných disků s pevným stavem (SSD) pro instalaci softwaru. To byl Windows 11 zvěst, která se nenaplnila, ale možná by to mohla být funkce Windows 12.

Závěr

Windows 12 je zatím pouze spekulativní název pro budoucí verzi operačního systému Windows, která by měla přinést některé nové funkce a změny, které by měly zlepšit uživatelský zážitek, výkon a bezpečnost systému. V tomto článku jsme se podívali na to, co víme a co očekáváme od Windows 12, včetně data vydání, kódového jména, nových funkcí, ceny a systémových požadavků.

Samozřejmě, všechny tyto informace jsou založeny na neoficiálních zdrojích a mohou se ještě změnit nebo zrušit, pokud se Microsoft rozhodne jinak. Proto je třeba brát je s rezervou a čekat na oficiální oznámení od Microsoftu. Až se tak stane, budeme vás informovat o všech novinkách a aktualizacích týkajících se Windows 12. Děkujeme za přečtení a doufáme, že se vám tento článek líbil. Pokud máte nějaké dotazy nebo komentáře, neváhejte nám napsat do diskuse.

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ