Vans – od jachtařství, přes prkno, až na ulici

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (2 votes)

Některé značky bereme ve světě sneakers jako samozřejmost. Ale víme o nich něco? Například značka Vans je tu s námi už více než 50 let. A za tu dobu se toho přihodilo opravdu hodně. Dlouhá cesta vedla k tomu, aby se legendární vansky staly součástí našich životních příběhů.

Příběh značky Vans se začal tradovat v roce 1966, kdy se bratři Van Dorenovi přestěhovali do slunné Kalifornie, a s několika společníky začali vyrábět boty. Ty dokázali velmi rychle dostat k zákazníkovi, v podstatě přímo z výroby. Málokdo ví, že původní boty Vans byly určené hlavně pro jachtaře. Boty nebyly drahé, stály jen pár dolarů, proto se už v prvních dnech začaly dobře prodávat. O několik let později se vansky dostaly do hledáčku skejťáků, kteří si je hodně rychle oblíbili. Proč? Díky stabilní gumové Waffle podrážce, která se ukázala na skate jako ideální. V 70. letech pak vansky zažívaly opravdový boom. Zatímco první vyrobený model byl Vans Authentic, v dalších letech se začaly vyrábět i populární modely Vans Sk8-hi, Vans Old Skool, nebo Vans Slip-On.

Ne všechno je ale tak jednoduché. Po letech úspěchu přišla doba temna. Díky velké konkurenci silných značek, jako je Nike nebo adidas, a jejich silné specializaci na konkrétní sporty, se v roce 1984 značka Vans dostala až na hranici bankrotu. Přicházely spásné nápady, které nevycházely, až zvítězil zdravý selský rozumem a srdce, které nechtělo nechat značku padnout. To Paul Van Doren vsadil na tradiční hodnoty a jen a pouze na kvalitu, kterou pumpoval do klasických modelů, což byla sázka na tu nejlepší možnou kartu. O 5 let později byla značka znovu v sedle a dluhy pryč.

Po další léta se značka čím dál více začínala přibližovat jejím nositelům a stávat se součástí jejich životů. To měl na svědomí druhý z bratrů, Steve Van Doren, který začal značku Vans spojovat s velkými festivaly a proslulými jmény skateboardingu. Steve Van Doren je koneckonců známý jako obrovský srdcař, který svůj byznys nikdy nedělal jen pro peníze.

I když měl tenhle americký sen zádrhele, dokazuje, že pokud se něco dělá srdcem, je možné vše!

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ