Předčasné splacení hypotéky: kdy se vyplatí a kdy ne?

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (2 votes)

Předčasné splacení hypotéky je možnost, kterou mnozí klienti bank využívají, když se jim podaří získat dostatek peněz na doplacení celého úvěru. Tím si ušetří úroky a zbaví se dluhu. Ale je to vždy výhodné? A jaké jsou podmínky a poplatky za takový krok? V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o předčasném splacení hypotéky.

Kdy je možné hypotéku předčasně splatit?

Zákon o spotřebitelském úvěru, který platí od prosince 2016, dává klientům právo na předčasné splacení hypotéky kdykoliv během doby trvání úvěru. To znamená, že můžete splatit celou hypotéku nebo jen její část, a to buď najednou nebo postupně. Zákon také stanoví, kdy je předčasné splacení hypotéky zdarma a kdy si banka může účtovat poplatky.

Kdy je předčasné splacení hypotéky zdarma?

Předčasné splacení hypotéky je zdarma v těchto případech:

  • Na konci fixace úrokové sazby, tedy období, kdy je úroková sazba neměnná. V tomto případě můžete splatit hypotéku bez poplatků v období od 3 měsíců před koncem fixace až do data konce fixace. Pokud máte hypotéku s pohyblivou sazbu, která se mění podle tržních podmínek, můžete ji splatit zdarma kdykoliv.
  • Jednou ročně k výročí podpisu smlouvy až do 25 % sjednané hypotéky. To znamená, že každý rok můžete splatit čtvrtinu původní výše úvěru bez poplatků. Pokud chcete splatit více, musíte zaplatit poplatek za část nad 25 %.
  • V těžké životní situaci, která ovlivňuje splácení. To může být například úmrtí, dlouhodobá nemoc nebo invalidita klienta nebo jeho manžela/manželky. V takovém případě můžete splatit hypotéku bez poplatků z prostředků z pojištění nebo z jiných zdrojů.
  • Při vypořádání společného jmění manželů v případě rozvodu. Pokud se rozhodnete rozvést a prodat společnou nemovitost, můžete splatit hypotéku bez poplatků z výtěžku z prodeje.
  • Při prodeji nemovitosti nejdříve po 2 letech po její koupi. Pokud jste si koupili nemovitost s hypotékou a po dvou letech ji chcete prodat, můžete splatit hypotéku bez poplatků z peněz z prodeje.

Kolik zaplatíte za předčasné splacení hypotéky?

Pokud chcete splatit hypotéku v jiných případech než těch uvedených výše, musíte počítat s tím, že banka vám naúčtuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. Tyto poplatky jsou omezeny zákonem a mohou činit maximálně 2 % z nesplacené části jistiny, tedy základní částky, kterou jste si půjčili.

Banka si také může účtovat tzv. účelně vynaložené náklady, které souvisí s předčasným ukončením smlouvy. To mohou být například náklady za tisk a kopírování dokumentů nebo za notářské úkony. Tyto náklady by ale neměly přesáhnout 1000 Kč.

Jak zjistíte, zda se vám vyplatí předčasné splacení hypotéky?

Předčasné splacení hypotéky může být výhodné, pokud tím ušetříte na úrocích více, než zaplatíte na poplatcích. To závisí na tom, jak vysokou hypotéku máte, jak dlouho ji ještě splácíte, jaká je vaše úroková sazba a jaké jsou podmínky vaší smlouvy. Abyste zjistili, zda se vám vyplatí předčasné splacení hypotéky, můžete využít online hypoteční kalkulačky, které vám spočítají, kolik ušetříte nebo přeplatíte.

Takové kalkulačky najdete například na HypoSpace.cz. Pokud si nejste jisti, zda je pro vás předčasné splacení hypotéky výhodné, můžete se poradit s odborníkem, který vám pomůže s výpočtem a srovnáním nabídek.

Závěr

Předčasné splacení hypotéky je možnost, kterou můžete využít, pokud chcete snížit svůj dluh a ušetřit na úrocích. Zákon vám dává právo na předčasné splacení hypotéky kdykoliv, ale ne vždy je to zdarma. Pokud chcete splatit hypotéku bez poplatků, musíte dodržet určité podmínky, které jsou stanoveny zákonem nebo vaší smlouvou.

Pokud chcete splatit hypotéku v jiných případech, musíte zaplatit poplatky, které jsou omezeny zákonem na 2 % z nesplacené části jistiny. Před tím, než se rozhodnete pro předčasné splacení hypotéky, je dobré si spočítat, zda se vám to vyplatí, a porovnat nabídky různých bank. Můžete také využít služeb odborníků, kteří vám pomohou s výběrem nejlepšího řešení pro vaši situaci.

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ