Zrození legendy jménem Air Jordan I

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (3 votes)

Každé tenisky mají svůj příběh, mohou je mít i ty zcela obyčejné, koupené  „za pár šupů“ někde na tržnici, když v nich zažijete něco nezapomenutelného. Ale příběh tenisek Air Jordan I od společnosti Nike se jen tak nezapomene. Poslechněte si proto příběh těchto tenisek ještě jednou. Příběh, ve kterém hrají hlavní roli jedny tenisky, jeden basketbalista, trocha rebelie a značná dávka sportovního ducha!

Slavné boty pro neproslaveného basketbalistu…

Po tom, co Michael Jordan vyhrál národní titul na univerzitě Severní Karolíny a získal zlatou medaili na Olympijských hrách v Los Angeles byl v roce 1984 vybrán do basketbalového týmu the Chicago Bulls v draftu NBA. Ve stejném roce si jej vyhlídla i společnost Nike jako svou novou ikonu pro nový model bot. Vytvořením jejich vzhledu byl pověřen designér Peter Moore, který v té době nejspíš netušil, co mu to vzniká pod rukama. Byly na světě! Boty s názvem Air Jordan I, které byly v mnohém podobné stávajícím modelům značky Nike, ale nesly řadu vylepšení. K nim patřila pohodlnější vycpávka paty, stejně jako pěnou vycpaný okraj bot, tedy vylepšení, která z bot dělala pohodlnější kousek. Součástí bot byla i zesílená vrstva v oblasti prstů i nové logo křídel nahoře na kotníkové části bot. A barva? Černo-červená, která však během své cesty na vrchol narazila na řadu překážek. A tak vznikly boty pro zatím ještě ne moc proslaveného basketbalistu. Však si také kritikové nezapomněli do společnosti Nike šťouchnout. Ale ta jakoby věděla, co dělá!

…v době, kdy sportu chyběly barvy

Jaké barvy kdy mohly znamenat nesouhlas nebo také překážku? Ptáte se možná. Ale vězte, že rok 1984 ještě patřil k pro sport méně barevnějším rokům.  Komise NBA tehdy sportovcům zakazovala barevnou obuv, a proto na ně Michael Jordan nejspíš působil jako drzý floutek, když se nazul do barevných Air Jordan I a sebevědomě v nich vykročil na zápas. Taková neomalená drzost se samozřejmě neobešla bez následků, a proto na sebe pokuty nenechaly dlouho čekat. A Michael Jordan? Ten si z nich nic nedělal, naopak jejich zaplacení bral jako nutné zlo pro účast v zápase. Možná i kvůli tomu, že společnost Nike všechny tyto pokuty nejspíš zatáhla za něj. Vždyť se mimo jiné  postaraly o větší humbuk kolem jejich nového modelu.

A z prohry byla výhra

I přes pokuty a nesouhlas komise NBA si Michael Jordan razil svou cestu v botách, které byly v té době nejdražšími basketbalovými botami na trhu a došel až k PLAY OFF konanému v roce 1986, kdy proti sobě nastoupily týmy The Chicago Bulls a the Boston Celtics. Michael Jordan samozřejmě v botách Air Jordan 1. A přesto, že zápas tehdy skončil jejich porážkou, stal se Michael Jordan s 63 nastřílenými body hvězdou večera. A tak z prohry byla vlastně výhra. Nejenže Michael Jordan ukázal, že je jednou ze zářivých hvězd NBA, výhru brala i společnost Nike, která vsadila na tohoto hráče. Koneckonců pořádný kus vítězství si nakonec mohla odnést i celá sportovní scéna, na které tenisky s názvem Air Jordan 1 vyšláply cestu od té doby již více barevnějším teniskám.

[inbound_button font_size=“20″ color=“#11d05a“ text_color=“#ffffff“ url=“https://sneakerstenisky.cz/air-jordan-1-vyber“ width=““ target=“_self“]Koupit Air Jordan 1[/inbound_button]

michael jordan air jordan

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ