Dr. Martens: kultovní značka pro všechny fanoušky tvrdé hudby

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (2 votes)

Značku Dr. Martens zná pravděpodobně každý, kdo ve své sbírce pocítil touhu vlastnit boty s unikátní ocelovou špičkou, které jsou známé nejen svou kvalitou, ale i svérázným postojem vůči celému světu. A byť si tyhle kožené krásky získaly srdce hlavně u fotbalových fanoušků, motorkářů a punkerů, jen málokoho napadne, že byly dříve považovány za obyčejné pracovní boty, které vznikly za účelem vyléčení neméně obyčejného úrazu na lyžích.

HISTORIE ZNAČKY DR. MARTENS

Vraťme se ale nyní na začátek příběhu. Doktor Klaus Maertense (později zjednodušeně Martens) se vydal jednoho zimního dne na svah, kde chtěl strávit krásný den na lyžích. Jeho plány mu ale zhatil úraz, který jej donutil s lyžováním skončit a věnovat se rehabilitaci. Dr. Maertense byl velmi vynalézavý člověk, a tak si navrhl vlastní zdravotní obuv, která mu efektivně fixovala nohu a zároveň jej díky vyšší váze nutila používat svaly.

Boty Dr. Martens byly na světě!

Své využití si ihned našly u dělnické třídy, kde se staly nedílnou součástí pracovní uniformy. Toho si všimlo v šedesátých létech 20. století dělnického hnutí (skinheads), které je používalo jako oblíbenou zbraň při pouličních bitkách.

Postupem času se staly „Martensky“ symbolem nezávislého života a svobody a začali je nosit punkeři, rockeři, motorkáři a v dnešní době všichni, kdo mají rádi tvrdou hudbu a rebelství.

Typickým znakem pro značku Dr. Martens je okovaná špička, vysoká gumová podrážka s viditelným prošíváním a výška bot od osmi do dvaceti dírek. Kromě této typické obuvi značka nabízí i pantofle, tenisky nebo sandály.

KDO SI ZNAČKU DR. MARTENS ZAMILOVAL?

Tak například hvězdy jako Elton John, Madonna, Paul McCartney, Rolling Stones, Red Hot Chili Peppers, Pearl Jam nebo Depeche Mode!

PROFIL ZNAČKY

  • Založeno: 1947
  • Zakladatel: Klaus Martens
  • Sídlo: Británie
  • Současný vlastník: společnost Permira
SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ