Rodná čísla končí: Jak nové identifikátory změní naše životy?

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (2 votes)

Představte si, že rodné číslo – ten super-údaj, který jsme používali pro všechno od otevírání bankovního účtu po registraci do školy – bude odstraněn z praxe. No jo, je to tak! Rodné číslo se stává minulostí a místo něj se u nás objevují nové trendy – ZIFO, AIFO, KIFO a SIFO.

Co je to za nové kódy?

Začneme s ZIFO. Je to něco jako tajný super-kód, který bude mít k dispozici jen Úřad pro ochranu osobních údajů. Tenhle kód bude použit k vytváření dalšího kódu, AIFO. AIFO je speciální kód, který je jedinečný pro jednotlivce a specifickou agendu. Takže „Josef Novák“ bude mít v databázi obyvatel jiný AIFO kód než v databázi katastru nemovitostí.

KIFO je klientský identifikátor, který nahradí rodné číslo na naší pojišťovací kartičce nebo DIČ u OSVČ. A konečně, SIFO je stykový identifikátor, což může být číslo občanky nebo číslo pasu.

Proč ta změna?

Hlavním důvodem je ochrana našich osobních údajů. S více identifikátory je těžší nás sledovat v různých databázích. Tedy, pokud má někdo náš identifikátor z jedné databáze, nebude moci nás najít v jiné.

Je to výzva?

Pravda je, že změna není nikdy jednoduchá. Státní úřady budou muset projít náročným procesem přechodu na nový systém. A co víc? I soukromý sektor bude muset přestat používat rodná čísla a přejít na nový systém AIFO.

Další otázka je, jak to ovlivní ostatní identifikační údaje. Například, dnes můžeme dohledat, kdo je majitelem daného pozemku v katastru nemovitostí. Jak to bude fungovat s novým systémem?

A kdo bude mít přístup k všem databázím? Budou to vládní agentury? Policie? Musíme se ujistit, že jsou pravidla jasně stanovena.

Shrnutí

Nový systém identifikace je jako vstup do nové éry. I když to přináší řadu výzev, má to potenciál zvýšit ochranu našich osobních údajů. Co je jisté je, že rodná čísla nebudou úplně zrušena, ale jejich použití se výrazně změní.

Takže, jste připraveni na tuto novou éru digitální identifikace? Je to jako nový level ve hře jménem život!

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ