Ohlédnutí za historií Nike Air Max 97

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (2 votes)

Silueta Nike Air Max 97 je krásný kus boty a po více než 20 letech na trhu se stále jedná o jedny z nejelegantnějších a nejprodávanějších tenisek. Samozřejmě, jde o jednu z nejvíce diskutovaných bot na trhu. Na světě existuje spousta zastánců, obdivovatelů a milovníků devadesátsedmiček, ale i hejtrů, kteří tyto boty nenávídí až patologicky. Já se však řadím do prvního tábora a sám několik párů vlastním. Cestu jsem si k této siluetě hledal pozvolna, pomalu, moc jsme na sebe nespěchali. Ovšem o to pevnější vztah nyní máme.

Autorem kontroverzního designu bot je kmenový designér Nike a bývalý fotbalista Christian Tresser. Je dobře známo, že sneakers byly inspirovány siluetou Air Zoom Spiridon, dešťovými kapkami klouzajícími po kaluži či horskými koly. Boty spatřily světlo světa v roce 1997 a od té doby si vesele trůní na globálním trhu i když měli svého času namále. Staly se populární po celém světě, ale nejvíce fanoušků si při svém startu získaly v Itálii. Velmi oblíbené se ve své době staly i mezi hvězdami showbyznysu. Všechny 90′ superstars včetně Spice Girls se na červených kobercích promenádovali s Air Max 97 na nohou.

Původní skeče Christiana Tressera.

Sesterské tenisky Nike Zoom Spiridon.

Při svém uvedení na trh stály „97“ celých 150 amerických dolarů a byly tak o 10 dolarů dražší než předchůdci v podobě „96“ a „95“. Bohužel nebo možná bohudík se tenisky na trhu udržely jen kolem 1 roku. Poté byly nahrazeny siluetou Air Max 98. Bylo to zejména z toho důvodu, že Nike v té době potřeboval na trh dostávat nové a nové designy. Není nic staršího než včerejší noviny nebo lonšká silueta tenisek, říkali si zřejmě hlavouni v oregonské centrále Nike.

Skeč Christiana Tressera.

Revoluční ve své době nebyl jen futuristický design, ale i systém skrytého šněrování, který Nike u devadesátsedmiček použil vůbec poprvé. Později v ranných nultých letech nové tisíciletí vznikly úspěšné kolaborace, například se Shady Records nebo PlayStationem. No a minulý rok oslavily sneakers 20 leté výročí, které vyústilo oslavou tzv. Air Max Day, který je datován na 26. března. Při této příležitosti Nike uspořádal designérskou soutěž a dal příležitost 12 tvůrcům, aby zhmotnily budoucnost Nike Air. Jako vítěž z tohoto klání vyšel jistý Sean Wotherspoon, ale to už je zase jiný příběh.

[inbound_button font_size=“20″ color=“#11d05a“ text_color=“#ffffff“ url=“https://sneakerstenisky.cz/nike-air-max-97-vyber“ width=““ target=“_self“]Kouknout na nové modely Nike Air Max 97[/inbound_button]

Mohlo by vás zajímat:

Autor: Krusty

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ