Javier Milei: argentinský prezident, který chce reformovat zemi dle rakouské školy

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (1 vote)

Javier Milei je ekonom, spisovatel a politik, který se stal prezidentem Argentiny v prosinci 2023. Jeho volební vítězství bylo překvapením pro mnohé, neboť Milei je známý svými kontroverzními názory, extravagantním stylem a silnou mediální přítomností. Jaký je jeho životní příběh, jaké jsou jeho politické cíle a jaké jsou jeho výzvy?

Život a kariéra

Javier Gerardo Milei se narodil 22. října 1970 v Buenos Aires. Jeho otec byl účetní a jeho matka učitelka. Má jednu sestru, Karinu, která je také ekonomkou. Milei vystudoval ekonomii na Universidad de Belgrano a poté získal magisterský titul z ekonomické teorie na Instituto de Desarrollo Económico y Social a z ekonomických věd na Universidad Torcuato Di Tella.

Je zastáncem rakouské ekonomické školy, která prosazuje laissez-faire ekonomiku, odmítá státní intervencionismus a podporuje minarchismus a anarcho-kapitalismus. Milei vyučoval univerzitní kurzy z makroekonomie, ekonomického růstu, mikroekonomie a matematiky pro ekonomy. Je autorem několika knih o ekonomice a politice a také moderoval rádiové pořady na toto téma.

Milei se poprvé dostal do povědomí veřejnosti v roce 2017, když se zapojil do ostré polemiky s ekonomem Agustínem D’Attellisem v televizním pořadu Animales Sueltos. Milei kritizoval fiskální politiku různých argentinských vlád a obviňoval je z odpovědnosti za inflaci, zadlužení a recesi.

Milei také ostře napadal peronismus, ideologii, která dominovala argentinské politice od roku 1946. Milei se proslavil svými výstředními gesty, jako je například stříhání vlasů do stylu mohykána, nošení brýlí s argentinskou vlajkou nebo házení peněz do vzduchu.

V roce 2019 se Milei rozhodl vstoupit do politiky a připojil se k Partido Libertario, straně, která hájí liberální hodnoty a principy. V roce 2020 se stal lídrem koalice Avanza Libertad, která sdružovala různé libertariánské a konzervativní strany. V roce 2021 byl zvolen do argentinského parlamentu za Buenos Aires.

Jako poslanec se omezil na hlasování a kritiku toho, co považoval za argentinskou politickou elitu a její sklon k vysokým vládním výdajům. Milei slíbil, že nebude zvyšovat daně a daroval svůj poslanecký plat prostřednictvím měsíční tomboly.

V roce 2023 se Milei postavil jako kandidát na prezidenta Argentiny. V primárkách získal 29,86 % hlasů, což mu zajistilo první volební vítězství. V prvním kole prezidentských voleb však byl poražen ekonomickým ministrem Sergiem Massou, který ho překonal o více než šest procentních bodů.

Milei však dokázal zvrátit situaci v druhém kole, když získal 55,65 % hlasů a stal se tak prezidentem Argentiny. Milei je známý pro svou plamennou osobnost, výrazný osobní styl a silnou mediální přítomnost. Byl popsán politicky jako pravicový libertarián a pravicový populist, který podporuje laissez-faire ekonomiku, svobodu volby v otázkách drog, zbraní, prostituce, stejnopohlavního manželství, sexuální preference a genderové identity, zatímco se staví proti potratům a eutanazii.

V zahraniční politice prosazuje užší vztahy s USA, podporu Ukrajině v reakci na ruskou invazi do země a distancování Argentiny od geopolitických vazeb s Čínou.

Politické cíle a výzvy

Jako prezident Argentiny má Milei ambiciózní plán na úplnou reformu země, která trpí ekonomickou krizí, sociálními problémy a politickou nestabilitou. Mezi jeho hlavní cíle patří:

  • Snížení vládních výdajů, daní a zadlužení a zavedení fiskální disciplíny.
  • Zrušení centrální banky a nahrazení argentinského pesa zlatým standardem nebo dolarem.
  • Otevření ekonomiky mezinárodnímu obchodu a investicím a odstranění všech tarifů, kvót a regulací.
  • Privatizace veřejných podniků, sociálního zabezpečení a zdravotní péče a podpora soukromého sektoru a trhu.
  • Změna ústavy a zavedení přímé demokracie, decentralizace a federalismu.
  • Boj proti korupci, klientelismu a peronismu a posílení právního státu a lidských práv.

Milei čelí mnoha výzvám a odporu ze strany opozice, odborů, sociálních hnutí a části veřejnosti, kteří se obávají jeho radikálních reforem a jeho autoritářských tendencí. Milei také musí řešit složité mezinárodní vztahy, zejména s Brazílií, Čínou, Ruskem a Velkou Británií.

Milei je kontroverzní a polarizující postavou, která vyvolává silné emoce u svých příznivců i odpůrců. Jeho prezidentství bude pravděpodobně klíčovým momentem v argentinské historii, který ovlivní budoucnost země a celého regionu.

Proč je Javier Milei inspirací pro liberály a libertariány?

Javier Milei je jedním z nejvýraznějších představitelů liberalismu a libertariánství v Latinské Americe. Jeho politická agenda je založena na myšlenkách rakouské ekonomické školy, která hájí svobodu jednotlivce, tržní řád a minimální stát. Milei se odvážně postavil proti peronistickému systému, který podle něj ovládá argentinskou politiku a ekonomiku a způsobuje chudobu, nerovnost a závislost.

Milei se také nebojí vyjádřit svůj názor na různá společenská a kulturní témata, jako jsou drogy, zbraně, prostituce, stejnopohlavní manželství, sexuální preference a genderová identita. Milei je zastáncem individuální svobody a volby v těchto otázkách a odmítá jakoukoli státní regulaci nebo zásah.

Javier Milei je inspirací pro liberály a libertariány, kteří se ztotožňují s jeho vizí svobodné a prosperující společnosti, která je založena na tržní ekonomice, minimálním státu a respektu k lidským právům. Milei je také příkladem odvahy a nezávislosti, kterou projevuje při hájení svých názorů a kritice toho, co považuje za nespravedlivé a škodlivé.

Milei je hlasem změny a naděje v Argentině, která potřebuje reformy a obnovu.

Závěr

Javier Milei je nový argentinský prezident, který chce reformovat zemi podle rakouské ekonomické školy. Jeho život a kariéra jsou plné úspěchů, kontroverzí a výzev. Jeho politické cíle jsou ambiciózní a radikální, ale také odvážné a inovativní. Jeho prezidentství bude mít zásadní dopad na budoucnost Argentiny a celého regionu.

Javier Milei je inspirací pro liberály a libertariány, kteří obdivují jeho vizí, odvahu a nezávislost. Milei je jedním z nejvýraznějších představitelů liberalismu a libertariánství v Latinské Americe.

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ