Jak vybrat nejlepší rum: Průvodce pro začátečníky i pokročilé

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:
5/5 - (1 vote)

Rum je oblíbený alkoholický nápoj, který se vyrábí z cukrové třtiny nebo melasy. Existuje mnoho druhů a značek rumu, které se liší barvou, chutí, aromatem, zemí původu a dobou zrání. Jak si tedy vybrat ten nejlepší rum pro sebe nebo jako dárek? V tomto článku vám poradíme, na co se zaměřit při výběru kvalitního rumu a jaké jsou nejlepší rumy na trhu.

Jak vybrat kvalitní rum?

Při výběru rumu je důležité vědět, jaké jsou jeho základní charakteristiky a jak se liší od jiných alkoholických nápojů. Zde jsou některé hlavní aspekty, na které byste měli dávat pozor:

  • Barva rumu – Rumy se dělí na bílé, zlaté, tmavé, kořeněné a sladké (likérové). Bílé rumy jsou obvykle nejméně zrazené a mají jemnou a lehkou chuť. Zlaté rumy jsou středně zrazené a mají plnější a bohatší chuť. Tmavé rumy jsou nejvíce zrazené a mají silnou a intenzivní chuť. Kořeněné rumy jsou ochucené různými kořeními, jako je skořice, vanilka, hřebíček nebo muškátový oříšek. Sladké rumy jsou likérové nápoje s vysokým obsahem cukru a nižším obsahem alkoholu.
  • Země původu – Rumy se vyrábějí v různých částech světa, především v Karibiku, Latinské Americe a Asii. Každá země má svůj specifický styl a tradici výroby rumu, která ovlivňuje jeho chuť a kvalitu. Například kubánské rumy jsou známé svou lehkostí a elegancí, guatemalské rumy svou sladkostí a komplexností, jamajské rumy svou silou a ostrostí.
  • Doba zrání – Rumy se zrají v dubových sudech po různou dobu, od několika měsíců po několik desetiletí. Čím déle je rum zrazený, tím je tmavší, plnější a bohatší na chuť. Doba zrání je obvykle uvedena na etiketě lahve jako počet let nebo jako průměrný věk směsi různých ročníků.
  • Styl zrání – Rumy se zrají buď kontinuálním nebo solerovým stylem. Kontinuální styl znamená, že rum je zrazený v jednom sudu po celou dobu. Solerový styl znamená, že rum je přeléván mezi různými sudy různých velikostí a stáří. Tento styl umožňuje lepší smísení různých ročníků a dodává rumu více složitosti a vyváženosti.

Jaké jsou nejlepší rumy na trhu do 1 000 Kč?

Na trhu najdete mnoho kvalitních a oblíbených značek rumů, které si můžete koupit za rozumnou cenu. Zde jsme pro vás vybrali několik tipů na nejlepší rumy podle různých kategorií:

  • Nejlepší bílý rum – Plantation White 3 Stars – Tento rum je směsí různých bílých rumů z Jamajky, Barbadosu a Trinidadu. Má jemnou a lehkou chuť s tóny citrusů, kokosu a vanilky. Je ideální pro míchání s ovocnými šťávami nebo koktejly. Cena je kolem 400 Kč za 0,7 l.

  • Nejlepší zlatý rum – Flor de Caña Grand Reserva 7y – Tento rum pochází z Nikaraguy, kde je zrazený po dobu sedmi let v dubových sudech. Má plnou a bohatou chuť s tóny karamelu, ořechů, vanilky a koření. Je vhodný pro pití samotného nebo s ledem. Cena je kolem 600 Kč za 0,7 l.

  • Nejlepší tmavý rum – Plantation Original Dark – Tento rum je směsí různých tmavých rumů z Trinidadu a Tobaga, které jsou zrazené v bourbonových a koňakových sudech. Má silnou a intenzivní chuť s tóny melasy, sušeného ovoce, kávy a čokolády. Je skvělý pro pití samotného nebo pro přípravu exotických koktejlů. Cena je kolem 500 Kč za 0,7 l.

  • Nejlepší kořeněný rum – Takamaka Dark Spiced – Tento rum pochází ze Seychel, kde je ochucený místními kořeními, jako je skořice, hřebíček, muškátový oříšek a vanilka. Má sladkou a kořenitou chuť s tóny karamelu, medu a citrusů. Je vynikající pro pití samotného nebo s colou nebo ginger beerem. Cena je kolem 500 Kč za 0,7 l.
  • Nejlepší sladký rum – Capitan Bucanero Elixir 7y – Tento rum je likér z Dominikánské republiky, který je zrazený po dobu sedmi let v dubových sudech. Má vysoký obsah cukru a nižší obsah alkoholu. Má sladkou a měkkou chuť s tóny karamelu, vanilky, kokosu a ořechů. Je perfektní pro pití samotného nebo jako dezertní nápoj. Cena je kolem 450 Kč za 0,7 l.
  • Nejlepší ochucený rum – Isautier Arrangé Épicé Ananas Victoria – Tento rum je ochucený ananasem Victoria a různými kořeními z ostrova Réunion ve Francii. Má ovocnou a pikantní chuť s tóny ananasu, skořice, hřebíčku a pepře. Je ideální pro pití samotného nebo jako součást tropických koktejlů. Cena je kolem 500 Kč za 0,5 l.

Závěr

Rum je nápoj s bohatou historií a rozmanitostí chutí. Pokud chcete vybrat ten nejlepší rum pro sebe nebo jako dárek, měli byste si určit své preference a rozpočet. Pokud rozpočet není dostačující, zkuste využít naše slevové kódy. Pak si můžete vybrat z našich tipů na nejlepší rumy podle různých kategorií nebo si prohlédnout další nabídky na trhu. Doufáme, že vám tento článek pomohl najít svůj oblíbený rum a že si ho budete užívat s chutí.

SDÍLEJ KVALITU, AŤ SE TO DOZVÍ I TVOJE MÁMA:

PŘIDEJ KOMENTÁŘ