Boty jako nové. Návod, jak vyčistit tenisky.

Sdílej kvalitu, ať se to dozví i tvoje babička:
5/5 - (9 votes)

Určite to znáte. Vrátíte se po víkendovém festivalu domů a vaše boty, sandály, balerínky, pantofle, sneakers, tenisky či gumáky vypadají, jak kdybyste s Napoleonem prošli válečné tažení Evropou. V tomto článku si proto představíme pár tipů, jak vrátit teniskám jejich lesk, pokud možno bez trvalých následků.

Jak si vyčistit tenisky?

Jedny z nejoblíbenějších a vůbec nejprodávanějších bot k letním outfitům jsou bílé tenisky – Converse Pro Leather 76 OX, Adidas Tubular Shadow či Adidas Superstar 80s Decon. Jsou sice krásné a ladí takřka ke všemu, leč s jejich údržbou je to výrazně horší. Pokud to ovšem nejsou výražně low-cost modely, klidně je bez obav hoďte do pračky. Jen prosím nepoužívejte prací prášek! a raději si kupte speciální přípravek v obuvi. Kdybyste totiž použili klasický prací prostředek a vaše nebohé navíc tenisky „vosolili“ horkou vodou, může klidně nastat situace, že se boty rozpadnou a vám zbydou jen oči pro pláč. Ideální je také zvolit vhodný program na vaší pračce. Informace o tom, kterými programy vaše pračka disponuje najdete například v recenzích praček na webu Arecenze.cz.

Druhá fáze – sušení bot

Podařilo se vám ve zdraví tenisky vyprat a přitom je nezlikvidovat? Potom gratulujeme a radíme, jak vaše boty vysušit. Ano, radiátor je nejrychlejší možné řešení, ale když je v létě venku tak krásně, dejte přednost slunečnímu svitu. Po sušení na radiátoru se může stát, že tenisky zežloutnou a tím jejich estetický ráz klesne do záporných hodnot.

#1 Vítěz testu: nejlepší sada na čištění tenisek – Sneakers ER (koupit)

Poctivá ruční práce

Jestliže pračce moc nevěříte, můžete vzít čistotu sneakers do vlastních rukou. Stači Vám k tomu bude čistá nová houbička nebo ještě lépe kartáč (kartáček na zuby), vlažná voda a „Cif“. Tyto ingredience smícháte v misce do konzistence řídké kaše, když to bude úplně tekuté nevadí. Pak jen stačí vzít kartáč, nanést směs a jemnými krouživými pohyby tenisky čistit, kousek po kousku. Až bude hotovo, nezapomeňte tenisky důkladně omít čistou vodou od zbylé čistící směsi. Sušení zopakujte dle postupu výše. Na tkaničky máme speciální tip – vemte kypřící prášek, smíchejte ho s vodou, promíchejte a tkaničky do této kypřící směsi hoďte na cca 10 minut, stane se zázrak a tkaničky budou opět zářit, čisté a krásné na pohled.

S gumou to jde také

Jestliže Vám na oblíbených teniskách zbyly místa, která jsou zaneřáděná i po výše uvedených zákrocích – zkuste gumu. Tu koupíte v každé drogerii. Jemně a lehce, krouživými pohyby „gumujte“ sneakers až do úplné čistoty.

Rady na závěr

Co je ještě důležité zminit? Když si zakoupíte nový pár, investujte s botami i do kvalitního impregnačního prostředku. Ušetříte si tím spousty námahy a vašim teniskám pár let či měsíců života. Při každém dalším vyprání boty znovu naimpregnujte. Dále se obecně nedoporučuje čistit tenisky lakem na nehty a další domácí chemií. Tenisky sice tento operační zákrok mohou přežít, ale taky nemusejí. Pozor na to! Jestliže se Vám tenisky vyčistit nepodaří, nezoufejte! Jsou-li světlé, ale již natolik jeté, že jim není pomoci, lze je ještě zachránit přebarvením. Jak na to se dozvíte pomocí jednoduchého návodu ve videu níže.

Metody, které při čištění tenisek fungují

  • Zakoupení kvalitní čistící kosmetiky SNEAKER ER (koupit)
  • Manuální čištění pomocí Cifu, kypřícího prášku a kartáče
  • Svěříme obuv odborníkům ve specializovaných čístírnách jako je Foot Care v Brně
  • Hodíme je do pračky, ovšem bez použití pracího prášku!
  • Nic nufunguje? Přebarvěte je nebo kupte nový model

Zadařilo se? Nebo jste zažili čistící neúspěch a museli jste koupit nový model? Podělte se s námi o své zkušenosti v diskuzi níže a sdělte ostatním svůj zaručený tip na nejlepší možný způsob čištění sneakers.

Nejoblíbenější značky

Sdílej kvalitu, ať se to dozví i tvoje babička:

One Response

  1. Pal Mall 2018/09/22

Okomentovat článek