BATMAN – komiksový hrdina, který letos oslavil 80. narozeniny!

Sdílejte článek:
5/5 - (1 vote)

Patříte mezi fanoušky netopýřího muže? Ať už jste spíš komiksoví nadšenci nebo dáváte přednost filmovému zpracování, tento článek potěší každého z vás! Dnes se totiž bude psát výhradně a jedině o Batmanovi!

VZNIK DC LEGENDY

Najít v dnešním světě člověka, který by při vyslovení slova Batman nebyl schopen říci o koho se jedná, je prakticky nemožné. Maskovaný hrdina se stal světovou legendou, která se kromě komiksové předlohy přenesla do seriálů, animovaných snímků pro děti, počítačových her a filmů pro dospělé diváky.

Batman se stal hrdinou nejen pro utlačované lidi Gotham City, ale i pro samotné vydavatelství DC Comics, kdy to byl právě on, kdo v dobách tržní krize držel společnost v černých číslech.

Pod vydavatelstvím DC Comics se poprvé objevil v roce 1939 a to za pomoci kreslíře Boba Kanea a scénáristy Maxa Fleischera. Jejich úkol nebyl zrovna jednoduchý – vytvořit protějšek Supermana, který se v ilustrovaných magazínech objevil o rok dříve, v roce 1938. Tvůrci tedy vycházeli z představy, že by měl být nový hrdina podstatně temnější a chladnější, než je tomu u idealisticky založeného Supermana.

OD KŘEHKÉHO CHLAPCE K BOJOVNÍKOVI SE ZLOČINEM

A tak vznikl z ruky Boba Kanea multimilionář Bruce Wayne. Na první pohled samotář, který vede veleúspěšnou společnost, kterou mu zanechal jeho zesnulý otec Thomas Wayne.

Thomas Wayne ale svému synovi nezanechal jen bohatství, podnítil v něm zlost k nespravedlnosti a touhu po nápravě zkažené společnosti.

Bruce se stal ve velmi útlém věku svědkem vraždy svých rodičů. Nešťastná událost se v něm držela dlouhá léta, ale nakonec ho přiměla k tomu, aby si oblékl netopýří převlek a začal bojovat se zločinem v nebezpečném Gotham City.

PRACH A ŠPÍNA GOTHAM CITY

Původ toho, jak se Bruce Wayne dostal do Gotham City a jak Gotham City získalo své jméno je nejednoznačné. V jednom z dílů slavné komiksové ságy je vysvětleno, že Gotham City bylo pravděpodobně pojmenováno po vesnici v Anglii, kde se umisťovali lidé zbaveni rozumného uvažování.

Pokud jde o atmosféru, ta se v průběhu komiksových příběhů postupně měnila. Jednou byla mrazivě temná, jindy o něco trochu veselejší, ale obecně vždy platilo, že se jednalo o místo s vysokou zločinností, špínou a korupcí.

NEZAPOMENUTELNÍ PADOUŠI

Za svůj život dostal Batman za katr nespočet lupičů a padouchů, ale jen někteří se stali symbolem zla a způsobili Bruci Waynovi nemalé potíže. Kdybychom chtěli vypsat všechny důležité antihrdiny, musel by se článek věnovat pouze jim. Proto jsme vám připravili přehled tří ikonických padouchů, které máme osobně nejraději.

JOKER

Nejšílenější a jednoznačně nejcharismatičtější protivník, který Batman za svůj život měl. Jeho pravé jméno nikdo nezná, motivace je obestřena tajemstvím a jediné čeho si můžete být u Jokera jistí je to, že vás dostane do pořádného maléru. Joker byl také prvním oficiálním antihrdinou netopýřího hrdiny a objevil se hned v prvním vydaném čísle.

Joker si vysloužil hned několik filmových zpracování – jako první se do jeho fialového převleku oblékl proslulý Jack Nicholson (1989), o mnoho let později ožil v trilogii Christophera Nolana, kde si šíleného padoucha zahrál legendární Heath Ledger (2008) a nedávno jej ztvárnil Joaquin Phoenix (2019) v psychologickém dramatu Joker.

TWO-FACE

Hned druhým ikonickým padouchem, který ukořistil naše srdce je Two-Face alias Harvey Dent. Ten byl v dřívější době prokurátorem města Gotham. Jeho role se ale změnila ihned poté, co mu Sal Maroni chrstl kyselinu do tváře. Od té doby se Two-Face rozhoduje o čemkoliv pomocí mince.

Postavu Two-Face jsme mohli poprvé vidět ve filmu Batman navždy (1995), kde jej hrál Tommy Lee Jones a poté i ve filmu Temný rytíř (2008), kde si napůl popáleného padoucha zahrál Aaron Eckhart.

BANE

Posledního padoucha, kterým zároveň i zakončíme naše zkrácené vyprávění o legendě jménem Batman je Bane. Ten totiž patří mezi jedny z nejchytřejších a nejsilnějších protivníků vůbec. Bane se narodil jako dítě ve vězení, naučil se, jak přežít vrtochy osudu a díky experimentální droze jménem Venom získal nadlidskou sílu. Jeho motiv je velmi jednoduchý: zabít Batmana, což se snaží od prvního komiksu s názvem Vengeance of Bane.

Akce a slevové kupóny (aktualizováno dnes)

- 7 % na tenisky, steetwear a doplňky (Aktuální)
Kupón

Promo kód dává zákazníkům 7% slevu na zboží za plnou cenu. Kód se automaticky zkopíruje kliknutím na tlačítko - nůžky.

More Less

Nejoblíbenější značky

Sdílejte článek:

Okomentovat článek